ČLÁNOK
Dvanásť v ruke je viac ako štrnásť v zákone
24. augusta 2004

Rok má dvanásť mesiacov. Občas je v nich zmätok, a nielen preo, že na prstoch dvoch rúk sa spočítať nedajú. Boľševici strieľali z Auróry v novembri a bola z toho októbrová revolúcia. Leto chodí už v apríli. Spoľahnúť sa dá iba na Vianoce. Ešte sa nestalo, aby Santa Klaus alebo Ježiško zablúdili v čase. Aj Dedo Mráz sa spýta, keď si nie istý.

Niektoré profesie majú nárok na trinásty a štrnásty plat. Ak januárová výplata chodí na účet vo februári, trinásta a štrnásta si musia nájsť inú logiku. Nič iné ako augustový sneh nie je po ruke. Trinásty a štrnásty plat majú hodnotu absurdného nezmyslu. Pomôže len zrušenie. Nie preto, že profesie, ktoré o tieto platy bojujú, si nezaslúžia peniaze. Nezaslúžia si najmä spôsob akým ich dostávajú – verný sebe vlastnej absurdite spôsobuje, že policajti, hasiči či sudcovia žiadne peniaze naviac nedostávajú.

Aj keď napríklad hasičí majú trinásty plat v zákone určený už od roku 2001, každoročne sa pri schvaľovaní štátneho rozpočtu termín vyplácania posúval. „Chýbalo“ zhruba 490 mil. korún. Sudcovia a prokurátori ani na budúci rok platy navyše nedostanú. O ďalší rok sa odkladá účinnosť zákona, ktorý im to sľúbil.

Problém je zrejme aj v tom, že trináste a štrnáste platy pôsobia ako peniaze naviac. Ak niektoré profesie majú na tieto platy zákonný nárok, potom to nie sú peniaze naviac. Ak im teda patria, môže sa ich výplata zmestiť do normálneho kalendára. Trináste a štrnáste platy teraz pôsobia len ako medový motúz.

Každé spochybnenie trinástych a štrnástych platov považujú sudcovia, hasiči či policajti za nedocenenie vlastnej práce. Je nespochybniteľné, že hasič v ohni alebo policajt na ulici riskuje. Práve preto, by sa spoločnosť nemusela hrať na veľkorysú a tvrdiť, že tieto povolania ocení navyše dvoma platmi, keď ostáva zvyčajne len pri sľube. Ak má byť trinásty plat len odmenou navyše, potom nemôže fungovať zo zákona.

Dvanásť dobrých platov môže byť viac ako štrnásť sľúbených. Existujú dve riešenia. Prvým je také zvýšenie platov, aby policajti, hasiči, sudcovia či prokurátori dostali za rok naozaj toľko, koľko im teraz sľubujú za štrnásť mesiacov. Druhým je zmena kalendára. Rok bude mať štrnásť mesiacov. Bude v nich zmätok, z októbrovej sa možno stane júlová revolúcia. Ešte aj Vianoce budú v ohrození.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 11. 2020

USD 1,190 0,004
CZK 26,311 0,029
GBP 0,889 0,005
HUF 360,210 0,710
CAD 1,553 0,005

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS