ČLÁNOK
Duleba sa obáva, či sa podarí do vstupu do EÚ revidovať zmluvy s Ukrajinou a RF
30. septembra 2003

Slovensko musí do vstupu do Európskej únie k 1. máju 2004 revidovať s Ruskom a Ukrajinou všetky zmluvy, ktoré sa týkajú dvojstranného obchodu. Po vstupe do EÚ totiž Slovensko už nebude môcť dvojstranne regulovať svoje obchodné vzťahy s nečlenskými krajinami, pričom kompetenciu v tomto smere odovzdá Európskej komisii.

Podľa analytika Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Alexandra Dulebu existuje obava, či sa revíziu zmlúv s Ruskom a Ukrajinou podarí načas dojednať. V opačnom prípade totiž bude SR musieť tieto zmluvy jednostranne vypovedať. „Niektorí ukrajinskí a ruskí diplomati sú podľa vyjadrení dosť skeptickí, že sa to množstvo zmlúv podarí k 1. máju 2004 revidovať, aby vstúpili do platnosti spolu s naším členstvom,“ uviedol dnes Duleba pre novinárov.

Členstvo v únii pritom prinesie podľa experta SFPA „zdrvujúci dopad“ na doterajší mechanizmus hospodárskych vzťahov Slovenska s Ukrajinou a Ruskom. Dohodnutý kľúčový prvok týchto vzťahov, ktorými sú medzivládne komisie, sa totiž po 1. máji 2004 už viac nesmú zaoberať riešením obchodných záležitostí. Duleba to považuje za kľúčový problém budúcich bilaterálnych vzťahov. Podľa neho existujú len dve riešenia – oveľa väčší priestor pre obchodné vzťahy s východnými štátmi by mohla mať Slovenská obchodná a priemyselná komora a zároveň by sa mala viac rozvíjať regionálna spolupráca. Zo strany vlád pritom však hrozí, že sa budú snažiť z procesu plánovania spoločných cezhraničných projektov „vyblokovať“ regionálne samosprávy.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 9. 2020

USD 1,174 0,005
CZK 27,007 0,027
GBP 0,917 0,001
HUF 362,050 1,030
CAD 1,563 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS