ČLÁNOK
Drukos nemôže podľa AFS nakladať s Komfortom
24. septembra 2002

Podľa spoločnosti All Finance Services, a.s. (AFS) vydal Krajský súd v Banskej Bystrici 6. septembra predbežné opatrenie, ktorým zakazuje akciovej spoločnosti Drukos nakladať so svojím obchodným imaním, ktoré sa vzťahuje na časť podniku pod názvom Katalóg Komfort. „Informácia o použití produktu Komfort a jeho vložení do spoločnosti Unikomfort, a.s. je preto nemožná,“ uvádza sa vo vyhlásení AFS, ktorá zastupuje poškodených klientov BDV družstva v oblasti správy a vymáhania pohľadávok. Rozhodnutie súdu, ktoré malo byť do Drukosu a BDV družstva doručené 17. septembra, totiž neumožňuje túto časť spoločnosti predať alebo vložiť do iného podniku.

František Mojžiš 18. septembra informoval, že predal podiel v Spoločnosti pre ekonomický a sociálny rozvoj s.r.o., ktorá je prostredníctvom Spoločnosti na podporu chudobných a chorých, s.r.o. (SPCHCH) vlastníkom 73-percentného podielu v Drukose. Novým vlastníkom SPCHCH sa stala holandská firma Telean Investments. Jej vlastníkom je spoločnosť registrovaná vo Veľkej Británii – BDV Depositors, tá zároveň kontroluje firmu Yasay International, ktorá založila nový subjekt na slovenskom trhu s názvom Unikomfort. Do tejto spoločnosti majú byť vložené produkty Komfort a Unikredit.

Holandská spoločnosť chce pokračovať v podnikateľských aktivitách Drukosu, pričom jej sesterská firma Yasay int. B.V. má spolu s ďalšími akcionármi Drukosu do dvoch až štyroch rokov uspokojiť nároky veriteľov BDV Družstva a spoločnosti Drukos Výnos. Prvá splátka záväzkov Drukosu by sa mala uskutočniť približne do polovice októbra v objeme vyššom ako 250 mil. Sk. Prvotným cieľom novej spoločnosti bude pritom vyplatenie istín, nie ich výnosov.

Družstvo BDV dlhuje podľa AFS svojim klientom vyše 4 mld. Sk, pričom Drukos dlhuje družstvu viac ako 3,2 mld. Sk. „Je naozaj len v rovine teoretickej, že spoločnosť Unikomfort dosiahne v nasledujúcich štyroch rokoch zisk 4 mld. Sk,“ uvádza sa v stanovisku. Na vyplatenie 250 mil. Sk sa podľa AFS pravdepodobne použijú peniaze z leasingových splátok, kde je ešte suma viac ako 1,2 mld. Sk.

Družstvo BDV, patriace do skupiny Drukos, zhromažďovalo od svojich klientov prostriedky s verejným prísľubom výnosov vo forme darov vysoko prekračujúcich rámec bežných ziskov. Družstvo však 25. februára uzavrelo svoje pobočky a prestalo vyplácať istiny a dary. Uzavrelo pritom s vyše 44 000 občanmi celkovo 44 393 zmlúv o členstve v družstve. Obvinenie majiteľa spoločnosti Františka M. z trestného činu podvodu, za ktorý mu hrozilo až 12-ročné väzenie, však bolo zrušené.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 5. 2024

USD 1,085 0,002
CZK 24,738 0,010
GBP 0,852 0,000
HUF 387,080 0,970
CAD 1,483 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS