ČLÁNOK
Druhý dôchodkový pilier sa štvrtýkrát otvorí
21. januára 2015

 Vláda Roberta Fica plánuje štvrtýkrát otvoriť druhý dôchodkový pilier. Na tlačovej besede po rokovaní vlády o tom informoval premiér Robert Fico. Podľa neho je v druhom pilieri takmer 1 mil. ľudí, ktorí budú mať z dvojpilierového systému menší dôchodok, ako by mali dôchodok, keby do sporivého piliera nevstúpili. „Nám sa zdá, že najvhodnejším riešením, ako dať týmto ľuďom na dobrovoľnej báze možnosť sa rozhodnúť, je otvorenie druhého piliera,“ povedal premiér. Toto je podľa neho cesta, ktorou sa musí vláda vydať, aby sa nezdegeneroval dôchodkový systém. Detaily k otvoreniu druhého piliera odmietol konkretizovať.

Vláda podľa Fica požiadala ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera, aby okamžite začal rokovania so zainteresovanými partnermi. „Musíme si sadnúť s dôchodkovými správcovskými spoločnosťami, Národnou bankou Slovenska a ďalšími a nájsť odpoveď na to, ako čo najefektívnejšie otvoriť tento systém,“ povedal predseda vlády. V sporivom pilieri by podľa neho mali zostať len tí, ktorí si „majú šancu niečo našetriť“. V súčasnosti sa totiž podľa premiéra pri výške ponúkaných dôchodkov objavujú konkrétne dôkazy o tom, že druhý pilier utrpel obrovské fiasko.

Podľa ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera boli ľudia pri vstupe do druhého piliera podvedení pravicovými politikmi a teraz sa to jednoznačne potvrdilo. „Ľudia si musia položiť otázku, čo je pre nich výhodnejšie,“ tvrdí minister. Ako zdôraznil, bolo klamstvom to, že druhý pilier je výhodný pre všetkých občanov. Vláda chce preto podľa neho dať sporiteľom možno poslednú šancu na to, aby sa rozhodli, či chcú zostať v kapitalizačnom pilieri.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 7. 2024

USD 1,085 0,001
CZK 25,425 0,063
GBP 0,840 0,001
HUF 393,280 2,850
CAD 1,495 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS