ČLÁNOK


,

Dožičme si kúpanie v minerálke
28. júla 2003

Leto, slnko, teplo, voda. Tak na to sa azda každý teší počas celého roka. Pred niekoľkými dňami sa začal čas prázdnin, dovoleniek, výletov a príjemného zaháľania. Mnoho ľudí si leňošenie nevie predstaviť inak ako pri vode. A je oveľa lepšie, ak nielen spríjemňuje čas, ale aj lieči. „Na Slovensku máme takmer 1 500 minerálnych prameňov,“ tvrdí Zuzana Holičková zo Slovthermae. Niektoré z nich sú známe už roky, iné objavili len nedávno. Nič to však nemení na fakte, že sú tu, a pomáhajú.

Jediná v Európe

Vek sopečných prameňov v Dudinciach odborníci odhadujú na stotisíc rokov. V časoch antiky sa vraj v travertínových otvoroch kúpali aj vojaci rímskych légií. Približne 32 otvorov ostalo zachovaných ako chránená kultúrna pamiatka. Dutiny sú vyplnené cirkulujúcimi termálnymi vodami, ktoré sa vo veľkých hĺbkach neustále ohrievajú. Prírodná liečivá dudinská voda je osobitá, pretože ako jediná v Európe obsahuje kysličník uhličitý a sírovodík. Jedinečnou je aj jej biologická aktivita a prenikanie pokožkou priamo do tela. Podobné zloženie majú v Európe kúpele vo Vichy a v Japonsku. Sírovodík účinkuje najmä na poškodené chrupavky a kosti. Kysličník uhličitý chráni a lieči srdce, cievy a krvný obeh. Veľké množstvo rozpustených minerálnych látok a plynov zaraďuje tieto pramene medzi najcennejšie minerálne liečivé vody.

Voda „dudinského“ typu sa nachádza aj v Santovke. Bola známa už v 12. storočí a slúžila na liečbu reumy, astmy, bolesti kĺbov, stavov po zlomeninách a pomliaždeninách. V roku 1863 jej teplé pramene po prvýkrát analyzovali a od toho času sa voda santovských prameňov využívala na kúpeľnoliečebné účely. V druhej polovici 50. rokov minulého storočia výdatnosť prameňov poklesla. Pri prieskume však objavili v hĺbke 68 metrov ďalší zdroj minerálnej vody. Dnes je santovská voda vhodná pri liečbe ochorenia pohybového ústrojenstva, nezápalového ochorenia kĺbov a chrbtice, na ortopedické ochorenia, reumatickú artritídu, srdcové choroby, poruchy krvného tlaku, nervové choroby a problémy látkovej výmeny, alergie, ženské choroby, ako aj na kožné ochorenia.

„Našou nevýhodou je, že nemáme k dispozícii žiadne ubytovacie kapacity. Takže slúžime iba ako sezónne kúpalisko,“ konštatuje Stanislav Jalakša, riaditeľ spoločnosti A.N.E.S., a. s., ktorá prevádzkuje termálne kúpalisko v Santovke. Jedinou možnosťou ubytovania je turistická ubytovňa s kapacitou 51 lôžok a chatová oblasť, ktorá však patrí súkromníkom alebo firmám.

Za posledné tri roky vložili majitelia kúpaliska do areálu približne milión korún. „Chceli sme zvýšiť celkovú úroveň prostredia a kvalitu služieb,“ tvrdí S. Jalakša. V santovskom kúpalisku je detský bazén, stredný, plavecký a krytý bazén. „Máme i vaňové kúpele, ktorých súčasťou sú masérske služby,“ konštatuje S. Jalakša. Ich klientelu tvoria zväčša Slováci, Česi, Poliaci a Nemci s celkovou dennou kapacitou 1 500 návštevníkov. Pre návštevníkov túžiacich po súťažiach každoročne organizujú plavecké preteky.

Vylepšenie za 88 miliónov

Na južnom Slovensku sa nachádzajú liečivé pramene aj v Štúrove. Táto lokalita je mimoriadne bohatá na studené i teplé minerálne vody s vysokým stupňom mineralizácie a s bohatým preplynením.

Termálne kúpalisko v Štúrove môže naraz

navštíviť až 8 000 ľudí. „K dispozícii máme štyri bazény, soláriá, tobogan a plochy na rôzne rekreačné športy. A hoci naša voda nie je vyhlásená za liečivú, návštevníci si chvália jej dobrý účinok na pohybové ústrojenstvo a alergické kožné ochorenia,“ konštatuje Mikuláš Gyetven, riaditeľ spoločnosti Vadaš, ktorá prevádzkuje termálne kúpalisko v Štúrove. V tomto roku oslávi štúrovský vrt 30. narodeniny. V roku 1978 bol napustený prvý bazén. „Kúpalisko patrilo najskôr pod okresnú správu cestového ruchu, ale v roku 1990 prešlo do vlastníctva mesta Štúrovo. Spravuje ho spoločnosť Vadaš so 100-percentnou účasťou mesta,“ hovorí M. Gyetven. Na kúpalisku sa dlhé roky neuskutočnili žiadne významnejšie investície. Až pred štyrmi rokmi svitlo na lepšie časy, keď bola dostavaná nová krytá plaváreň s rozpočtom 14 miliónov korún. V roku 2002 postavili nové murované jednotné bufety, ktoré pohltili rovnakú sumu. „Tento rok sme vybudovali aj hotel za 60 miliónov korún. Všetky doterajšie investície sme realizovali z vlastných tržieb a v prípade hotela aj z bankového úveru,“ vymenúva M. Gyetven. Postavením nového hotela sa im otvorili aj možnosti na celoročnú prevádzku kúpaliska.

Ďalšou z vyhľadávaných lokalít na južnom Slovensku je termálne kúpalisko Podhájska. Voda porovnateľná s morskou je vynikajúca na ekzémové ochorenia, podporuje dýchací systém a lieči choroby pohybového ústrojenstva. V areáli kúpaliska je sedem bazénov, ktoré zväčša okupujú kúpeľníci prichádzajúci z Česka. „Už pomenej nás navštevujú Slováci, Poliaci a Nemci,“ tvrdí Jozef Barcaj, riaditeľ kúpaliska, ktoré spravuje už 12 rokov Obecný úrad Podhájska. Peniaze investované do kúpaliska sa majiteľom rýchlo vracajú. „Za posledné tri roky sme tu nechali až 40 miliónov korún. Prestavali sme najmä bazény, vystavali predajné stánky, relaxačno-rekondičný komplex, bungalovy,“ vymenúva J. Barcaj.

Na oddych aj zábavu

Neďaleko Bratislavy, pri Sládkovičove, už 16 rokov pôsobí voda z Vincovho lesa blahodarne na pohybové ústrojenstvo a kĺby. Súčasní majitelia kúpalisko osem rokov modernizujú. „Úpravujeme ho priebežne, aby bola prevádzka plynulá a bezproblémová,“ konštatuje Július Vačko, prevádzkovateľ kúpaliska vo Vincovom lese. „Časť z finančných prostriedkov sme však získali ako grant na rozvoj cestovného ruchu na recirkuláciu vody v plaveckom bazéne a niečo zaplatilo mesto,“ pokračuje. Peniaze použili na opravu rekreačného a sedacieho bazéna, výstavbu toboganu, vodného hríba, vzduchového gejzíru… „Každú nedeľu, ak nám to dovolí počasie, organizujeme koncerty, i súťaže pre deti. Úspech mali vystúpenia herečiek a speváčok. Za všetky môžem spomenúť Bibianu Ondrejkovú, Petru Jurinovú, Luciu Šipošovú a Janku Daňovú. Minulý rok sme usporiadali literárnu a výtvarnú súťaž pre deti zo susedných okresov,“ hovorí J. Vačko. Rekreanti sa môžu vyšantiť v plaveckom a dvoch rekreačných bazénoch s vodou do 30°C a oddýchnuť si môžu v sedacom bazéne s teplotou do 40° C. Na kúpalisku sa za jeden deň vystrieda aj 3 500 ľudí. Uprostred tatranských lesov pomáhajú „jánske pramene“ pri poruchách látkovej výmeny, na reumatické a ženské, žalúdočné a črevné choroby, žlčník i pečeň, krvný tlak, fosfatúrie, alergické ochorenia, tromboflebitídu a obrnu. Ako liečivé boli známe už v 14. storočí. „Okrem štyroch bazénov ponúkame aj služby Relaxcentra s hydromasážnou a vírivou vaňou, fitnesom, saunou a klasickými masážami,“ vymenúva Dana Kompišová z marketingového oddelenia spoločnosti Sorea, ktorá prevádzkuje kúpalisko v Liptovskom Jáne. V Nízkych Tatrách neďaleko Liptovského Jána sa vďaka horúcim liečivým vodám v šiestich bazénoch stala známou aj malá dedinka Bešeňová. Jej voda je vynikajúca najmä na pohybové a dýchacie ústrojenstvo, urologické problémy a čo je dôležité najmä pre ženy, má i priaznivé kozmetické účinky. Slovenské termálne vody teda bezpochyby pomáhajú. Niekedy stačí prísť raz, vidieť a zrelaxovať. Odborníci však odporúčajú pravidelné návštevy.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 4. 2024

USD 1,066 0,000
CZK 25,324 0,013
GBP 0,854 0,000
HUF 394,250 2,620
CAD 1,465 0,000

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS