ČLÁNOK




Dôvera amerických spotrebiteľov sa mierne oslabila
27. februára 2002

Index definovaný privátnou výskumnou skupinou Conference Board dosiahol vo februári hodnotu 94,1 bodu, hoci v januári 2002 sa ustálil na 97,8 bodu. Tieto výsledky síce nezodpovedajú predchádzajúcim optimistickým očakávaniam, Conference Board konštatuje, že výdavky spotrebiteľov zostávajú stále veľmi silné.

Za hlavnú príčinu oslabenia indexu spotrebiteľskej dôvery sa vo všeobecnosti považuje neistá situácia na trhu práce.

Tieto informácie mierne rozkolísali aj hlavný akciový index – Dow Jones Industrial Average, ktorý sa včera ráno zvýšil o 40 bodov a neskôr sa oslabil, pričom dosiahol hodnotu 10 097, 6 bodu.

Ako sme už uviedli, hlavným problémom zostáva „slabý“ trh práce.

Počet tých, ktorí tvrdia, že je veľmi ťažké získať zamestnanie sa vo februári zvýšil na 22,8%, hoci v januári sa takto vyjadrilo 22,5% opýtaných Američanov.

Tí, ktorí konštatujú, že je dostatok pracovných príležitostí, zaznamenávajú skóre 17,8%, hoci pred mesiacom sa týmto spôsobom vyjadrilo 18,4% respondovaných amerických občanov.

V každom prípade sú výdavky spotrebiteľov v USA dostatočne silné na to, aby boli oporou americkej ekonomiky.

Tomu nasvedčuje aj ďalší indikátor – trh s nehnuteľnosťami je totiž v USA na historickom maxime.

Predaj domov v Spojených štátoch sa v januári zvýšil o 16,2% a na sezónne upravenej ročnej báze dosiahol rekordnú úroveň 6,04 milióna nehnuteľností.

Analytici sa zhodujú v tom, že tento segment trhu je významným pilierom americkej ekonomiky.

Z údajov Národnej asociácie obchodníkov s nehnuteľnosťami – NAR vyplýva, že percentuálny nárast predaja, ktorý sa zaznamenal v januári 2002, je najvyšší od februára 1968 a vzostup predaja v absolútnych číslach je o jeden milión vyšší v porovnaní s predchádzajúcimi odhadmi.

Aj tieto údaje možno popri ďalších pozitívnych signáloch považovať za prejav výraznejšieho obratu v americkej ekonomike.

Časť ekonómov, ktorá tvrdí, že terajšia expanzia na trhu s nehnuteľnosťami je iba dočasná, sa dostáva do defenzívy.

Vychádza z toho, že „boom“ na trhu s nehnuteľnosťami stojí na nestabilných základoch, pričom hlavné obavy vyplývajú z nárastu nezamestnanosti, spomalenia tempa rastu reálnych miezd a z úverovej zaťaženosti spotrebiteľov v Spojených štátoch.

Väčšina ekonomických expertov ale vychádza z toho, že enormný nárast predaja domov vyplýva z poznania väčšej bezpečnosti pri investovaní do nehnuteľností v porovnaní s cennými papiermi.

Druhým faktorom je pozitívny vývoj v indexe spotrebiteľskej dôvery, hoci vo februári došlo k jeho zníženiu, no na prvom mieste figurujú veľmi nízke úrokové sadzby pri poskytovaní hypotekárnych úverov.

Počas uplynulého roka sa ponuka domov, ktoré sú určené na predaj, zvýšila o 13,9%. Priemerná predajná cena sa zvýšila o 10,2% a dosiahla hodnotu 151 100 USD.

V kontexte týchto štatistických údajov nechýbajú dokonca ani úvahy o tom, že predseda Federal Reserve Alan Greenspan v rámci dnešného hodnotenia stavu americkej ekonomiky na pôde Kongresu naznačí viac „neutrálnejší“ prístup k menovej politike, v ktorej doteraz dominovalo razantné znižovanie úrokových sadzieb.

Niektoré prognózy nevylučujú, že Greenspan by mohol oficiálne oznámiť koniec recesie v USA, ktorá sa začala v marci 2001.

Pred mesiacom Greenspan na rokovaní Rozpočtového výboru Senátu naznačil, že ekonomika sa postupne dostáva z recesie.

Šesť kľúčových ekonomických indikátorov sa počas januára zvýšil o 0,6%, čo je najväčší prírastok za ostatných šesť rokov.

Aj tieto dáta naznačujú, že ozdravenie ekonomiky USA získava čoraz robustnejšie parametre.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 7. 2024

USD 1,086 0,001
CZK 25,370 0,019
GBP 0,844 0,001
HUF 390,950 2,380
CAD 1,501 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS