ČLÁNOK
Dopyt po úveroch zostáva podľa analytičky aj naďalej pod tlakom ekonomickej recesie
2. júla 2021

Dopyt po úveroch zostáva aj naďalej pod tlakom ekonomickej recesie spôsobenej koronavírusom. Koronakríza síce podľa analytičky 365.bank Jany Glasovej obmedzila možnosti ľudí, čo sa týka financovania bývania aj spotreby, ale výrazný dopad má len na spotrebné úvery. Záujem o úvery na bývanie naďalej pretrváva a Glasová očakáva, že aj pretrvávať bude. Riešenie nového bývania alebo rekonštrukcie je totiž podľa nej dôležitejšie ako financovanie spotreby. A stále platí, že dopyt po hypotékach je ťahaný smerom nahor nízkymi úrokovými sadzbami na trhu.

„Na druhej strane, možnosti našincov na získanie úveru sú obmedzované prísnejšími pravidlami na poskytovanie úverov z dielne Národnej banky Slovenska,“ povedala pre agentúru SITA Glasová. Tie kontrolujú a regulujú úroveň zadlženosti obyvateľov tak, aby nebola príliš vysoká a aby dlžníci boli schopní splácať svoje úvery aj po prípadnom zvýšení úrokových sadzieb. Z dlhodobejšieho hľadiska je totiž potrebné podľa analytičky počítať s tým, že úrokové sadzby sa budú zvyšovať. Takže tieto pravidlá centrálnej banky obmedzujú možností ľudí získavať úvery a tým pádom znižujú aj dopyt po úveroch.

V máji poskytli banky na Slovensku nové úvery domácnostiam za 1,351 mld. eur. „Vo februári aj v marci objem týchto nových úverov rástol, ale v apríli prišiel pokles. A v máji sa podľa najnovších údajov ich objem opäť zvýšil, a to až o 27,5 %,“ informuje Glasová. Bolo to podľa nej dané hlavne tým, že vzrástol objem úverov na bývanie, a to o takmer 28 %. Ruku k dielu ale pridali aj spotrebné úvery, ktoré sa oproti aprílu taktiež zvýšili, takmer o 30 %.

Celkový stav úverov poskytnutých obyvateľstvu predstavoval na konci piateho mesiaca 41,84 mld. eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o 7,1 %. Čo je podľa Glasovej o niečo rýchlejšie tempo ako v predchádzajúcich mesiacoch. Trend zostáva rovnaký, čo znamená, že nárast bol na strane úverov na bývanie. Tie sa medziročne zvýšili až o desatinu. Naopak, stav spotrebiteľských úverov naďalej klesá a medziročne sa znížili o 8,5 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 10. 2021

USD 1,162 0,003
CZK 25,519 0,014
GBP 0,845 0,002
HUF 361,590 0,950
CAD 1,435 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS