ČLÁNOK
Dopravná poisťovňa počká na ponuky do polovice februára
11. februára 2001

Záverečný termín na podanie ponuky na nákup majetkového podielu v Dopravnej poisťovni, a.s. (DP) majú potenciálni zahraniční investori do 15. februára tohto roku. Po tomto termíne sa uskutočnia konzultácie so záujemcami o vstup do poisťovne a vyberie sa najlepší kandidát. Pre agentúru SITA to povedal generálny tajomník Česmadu, jedného z akcionárov poisťovne, Róbert Domček.

Jeden investor už svoju ponuku na odkúpenie akcií predložil, očakáva sa preto podanie návrhu ďalšieho záujemcu, ktorý v poisťovni taktiež uskutočnil due diligence. R. Domček zatiaľ odmietol konkretizovať mená záujemcov, jeden z nich však podľa jeho slov pochádza z Európy a ďalší je mimoeurópsky.

O kúpu podielu v DP prejavil v minulom roku záujem aj Trust Banking International Holding (TBIH), od svojho zámeru však v decembri odstúpil. Podľa nedávneho vyjadrenia Michala Němca, predsedu predstavenstva dcérskej spoločnosti TBI Holdingu Všeobecnej sociálnej poisťovne Tatry, poisťovňa nespĺňala kritériá stanovené holdingom. Ako však upozornil, podmienky boli veľmi prísne. TBIH si pritom podľa jeho slov pripravila v oblasti neživotného poistenia lepší investičný projekt.

Podľa informácií DP o vstup do poisťovne pôvodne prejavilo záujem sedem investorov, ktorí reprezentovali izraelský, holandský, švajčiarsky, anglický, nemecký, americký a dokonca aj arabský kapitál. Predstavitelia zo Švajčiarska a Holandska však boli z rokovaní po krátkom čase vylúčení, pretože neboli kapitálovo dosť silní a ich politika nebola v súlade s ďalším smerovaním poisťovne. Výber investora sa realizuje formou beauty contests (súťaž krásy), keď primárnym kritériom rozhodovania nie je ponúkaná cena, ale ďalšie zámery a investície.

Dopravná poisťovňa pôsobí na poistnom trhu od roku 1996 ako špecializovaná poisťovňa pre oblasť dopravy, prepravy a dopravných prostriedkov. Bola založená dopravcami, najmä pre riešenie rizík vyplývajúcich zo zodpovednosti za škodu spôsobenú dopravou a prepravou. Zaistenie spoločnosť realizuje poisťovňa prostredníctvom sprostredkovateľskej spoločnosti Harris & Dixon u európskych zaisťovateľov, hlavne AXA Re. Hlavným akcionárom poisťovne je Česmad s 46,65-percentným podielom na základnom imaní. Jeho predstavitelia už niekoľkokrát deklarovali svoj záujem o odpredaj celého podielu. Druhým významným akcionárom poisťovne je Eko-S Trans, ktorý vlastní 33,01 % akcií.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 5. 2024

USD 1,084 0,001
CZK 24,736 0,002
GBP 0,852 0,001
HUF 385,180 1,900
CAD 1,487 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS