ČLÁNOK
Dopravná banka predstavila nadštandardné poistenie vkladov
10. novembra 1999

Na termínovaných „D+D vkladoch“ poistí čiastky až o 300 tis. Sk prevyšujúce aktuálnu sumu poistenú Fondom, ktorá teraz dosahuje 310,5 tis. Sk, tzn. až do výšky 610,5 tis. Sk.
Na bežných účtoch, ktoré inak nie sú poistené vôbec, v prípade produktu „D+D účtoch“ ponúkne vybraným klientom poistenie zostatkov do výšky 1 mil. Sk. Produkt vznikol v spolupráci v Dopravnou poisťovňou, a.s., Bratislava (DP), ktorá by v prípade poistnej udalosti vyplatila poistené čiastky priamo klientom. O novom produktu na utorkovej tlačovej besede v Banskej Bystrici informoval vrchný riaditeľ úseku obchodnej politiky Július Mora.
„D+D vklady“ sú termínované vklady na 12 až 24 mesiacov bez možnosti zmeny istiny a predčasného výberu. Ich ročná úroková sadzba je počas trvania pevná a v súčasnosti sa pohybuje od 16,5 percenta ročných vkladov do 14,5 percenta dvojročných vkladov. V porovnaní s podobnými, ale len u Fondu ochrany vkladov poistenými vkladmi „Interbank“ je ich úroková sadzba o jeden percentný bod nižšia. „D+D účet“ je bežný účet, ktorý je poskytovaný klientom podľa určitých kritérií ako predpokladaný priemerný zostatok (pol až jeden mil. Sk) a obrat na účtu, využívanie iných služieb DB, doterajšia disciplína atď. „D+D účet“ je úročený rovnako ako iné bežné účty, teda aktuálne štvorpercentnou ročnou sadzbou.
DB s nadštandardným poistením vkladov prichádza ako prvá banka v SR. Príprava trvala asi štyri mesiace. J. Mora očakáva, že každý z produktov získa klientov v objeme asi 0,5 mld. Sk, pričom teraz objem vkladov „Interbank“ je asi dvojmiliardový. Za dôležité označil, že „prípadnú výplatu realizuje priamo DP a obchádza sa tak možnosť, že by nútený správca či správca konkurznej podstaty mohol nakladať s týmito peniazmi inak“. Zmluva medzi DB a DP je podpísaná na neurčito, ale každý štvrťrok sa aktualizuje poistná sadzba. DP pritom vždy fakticky audituje výsledky DB.
Ako pre SITA uviedla generálna riaditeľka DB Zora Urbanová, hospodárenie banky sa vyvíja podľa plánu, hospodársky výsledok bude približne vyrovnaný. Rokovania so strategickými investormi pokračujú, ale investori zrejme čakajú na výsledky decembrového helsinského summitu EÚ, na ktorom sa bude hovoriť o postupe pri ďalšom rozširovaní únie. Výberové konanie preto možno čakať až po 15. decembri.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 5. 2024

USD 1,084 0,002
CZK 24,722 0,013
GBP 0,857 0,002
HUF 387,600 1,420
CAD 1,478 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS