ČLÁNOK
Dopravná banka nemá problémy s likviditou
26. februára 1999

Vyhlásila to predsedníčka predstavenstva a generálna riaditeľka DB Zora Urbanová, ktorá reagovala na správy zverejnené v tlači.
Podľa Edurada Kuceja, námestníka pre treasury, podiel klasifikovaných úverov v DB zodpovedá slovenskému priemeru a predpísanú osempercentnú kapitálovú primeranosť banka prekračuje. Predseda dozornej rady Igor Rutšek považuje informácie o možnej nútenej správe a nízkej likvidite banky, ktoré v piatok vyslovili primátor Banskej Bystrice Ján Králik, ako aj štátny tajomník ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií František Kurej, za dôsledok ich „informačného a rozhodovacieho preťaženia“ v súčasnej zložitej dobe. V banke prebieha v súčasnosti koncoročný audit, ktorý dá odpoveď aj na potrebnú výšku opravných položiek k úverom. Bilančná suma banky predstavuje v súčasnosti 4 mld. Sk.
Z. Urbanová zdôraznila, že banka má zdravé základy, pričom sa intenzívne pracuje na novej koncepcii jej rozvoja. Rozbehli sa tiež rokovania o vstupe strategického partnera, ktorý by mohol v DB získať prípadne aj majoritu. Predloženie novej koncepcie dozornej rade možno očakávať zhruba o dva mesiace. Podľa predstaviteľov banky sa chce DB stať rezortnou bankou, rozširovať ponuku služieb dopravcom a podnikom v oblasti dopravnej infraštruktúry, vrátane financovania výstavby diaľnic. Ako pre SITA uviedla Z. Urbanová, aj hľadanie strategického investora sa orientuje na subjekty, ktoré majú záujem pôsobiť v tejto oblasti. Navýšenie základného imania by pritom rozšírilo možnosti úverovej angažovanosti banky voči veľkým klientom.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 9. 2023

USD 1,065 0,001
CZK 24,360 0,077
GBP 0,868 0,001
HUF 386,700 1,080
CAD 1,430 0,007

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS