ČLÁNOK
Dopravná banka je štvrtou bankou v nútenej správe
2. júla 2000

Od soboty 1. júla je banskobystrická Dopravná banka v nútenej správe centrálnej banky ako celkovo štvrtá slovenská banka. Za správcu pre výkon nútenej správy vymenovala Národná banka Slovenska (NBS) Ivana Gondáša. NBS preferuje rýchle vyriešenie situácie v banke, ktorá má v súčasnosti 50 000 vkladových účtov a disponuje primárnymi vkladmi od nebankových subjektov v objeme 2,4 mld. Sk. Výška úverového portfólia sa pohybuje na úrovni 1,6 mld. Sk.
Predstavenstvo banky odstúpilo v piatok na protest proti po neúspechu a nečinnosti akcionárov pri hľadaní strategického investora, vrátane neúspešného piatkového valného zhromaždenia, ktoré nerozhodlo o jeho vstupe. O vstup do banky deklarovali záujem najmä 4 spoločnosti, J&T Finance Group, banskobystrický Drukos, obchodník s cennými papiermi Horizont vlastniaci spoločnosť B.M.G. Invest a investičný fond Alfa Finanz. Centrálna banka spolu s ministerstvom financií sú však proti vstupu nebankových subjektov do sektoru.
NBS o zavedení nútenej správy rozhodla kvôli narastajúcej nekrytej strate banky, ktorá bez dostatočného kapitálu nedokázala vytvoriť zodpovedajúce opravné položky na krytie klasifikovaných úverov. Problémy DB sa už dlhší čas prejavovali chronickým neplnením povinných minimálnych rezerv. Na základe rozhodnutia bankového dohľadu v záujme ochrany klientov a pred ďalším zhoršovaním situácie zakázala NBS Dopravnej banke vykonávať platobný styk a zúčtovanie, nakladať s vkladmi klientov a obchodovať s nebankovými subjektmi.
Prvou banku v nútenej správe bola od decembra 1997 Investičná a rozvojová banka, ktorú po bezmála dvoch rokoch ozdravil štát na náklady daňových poplatníkov. Priemyselnú banku kúpila za symbolickú korunu štátom ovládaná Slovenská sporiteľňa. Slovenská kreditná banka napriek zavedeniu nútenej správy skrachovala, rovnako ako AG banka, v jej prípade však NBS odmietla nútenú správu zaviesť.
Najväčším akcionárom Dopravnej banky je Slovenská sporiteľňa so 45-percentným podielom. Nasledujú Slovenská autobusová doprava BBDS Banská Bystrica s 37,5-percentným podielom a IRB, ktorá vlastní v Dopravnej banke 15 %. Bilančná suma banky na konci roka 1999 dosiahla 3,5 mld. Sk. Súčasné základné imanie banky je 800 mil. Sk, kumulovaná strata do konca roka 1998 predstavuje až 546 mil. Sk, pričom rok 1999 ukončila banka so ziskom.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 9. 2020

USD 1,179 0,005
CZK 26,980 0,253
GBP 0,916 0,003
HUF 363,080 2,300
CAD 1,560 0,000

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS