ČLÁNOK
Dopravcovia sa dohodli s vládou na kompromise
18. septembra 2000

Rokovanie zástupcov združenia slovenských cestných dopravcov Česmad Slovakia s predstaviteľmi vlády SR skončilo kompromisom. Na základe informácií zverejnených akciovou spoločnosťou Slovnaft o znížení cien pohonných hmôt odvolali dopravcovia svoju výzvu z 12. septembra k bojkotovaniu čerpacích staníc Slovnaft a Benzinol. Informoval o tom generálny tajomník združenia Česmad Robert Domček.

Rokujúce strany sa v pondelok dohodli na tom, že ministerstvo financií uskutoční rokovanie s rezortným ministerstvom Nemecka a Českej republiky vo veci recipročného vrátenia dane z pridanej hodnoty (DPH) za pohonné látky a zároveň pripraví príslušnú zmenu zákona o DPH. List s návrhom na stretnutie s rezortnými ministerstvami v zahraničí vo veci vrátenia DPH za pohonné látky odošle ministerstvo financií už v utorok 19. septembra 2000.

Podľa R. Domčeka Česmad pripraví pre rezortné ministerstvo návrh na novelu zákona o cestnej dani vo veci úľav pre ekologické vozidlá a vozidlá menej poškodzujúce povrch vozovky. Takisto sa budú zaoberať prípravou návrhu novely zákona o správnych poplatkoch tak, aby došlo k ich zníženiu a k adekvátnemu spoplatneniu. Rezortné ministerstvo naopak pripraví návrh opatrení na vymáhateľnosť poplatkov za používanie cestnej siete od zahraničných subjektov.

Podľa R. Domčeka by mal podpredseda vlády pre ekonomiku Ivan Mikloš požiadať vládu 28. septembra o zohľadnenie požiadaviek dopravcov v návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok. R. Domček sa domnieva, že uplatňovaním mechanizmu vrátenia spotrebnej dane pre dopravcov by mohlo prísť k zníženiu zaťaženia spotrebnou daňou za naftu na úroveň 75 % zaťaženia spotrebnou daňou z benzínu. „Toto riešenie je veľmi ohľaduplné i voči motoristickej verejnosti, pretože negatívne neovplyvní ceny benzínov,“ uviedol R. Domček.

Ako sa R. Domček pre SITA vyjadril, vzhľadom na výsledky rokovania sa protesty autodopravcov konať nebudú.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS