ČLÁNOK
Dopravcovia chcú nižšiu daň aj na naftu, ak môže byť na víno
21. novembra 2000

Dopravcovia prijali správu o uvažovaných zmenách spotrebných daní na takzvané „tiché“ víno s počudovaním. Pri posledných rokovaniach s vládou upozorňovali predstavitelia Združenia cestných dopravcov Slovenska Česmad Slovakia na disproporciu v spotrebnej dani na naftu a benzíny. Ministerka financií Brigita Schmögnerová vtedy tvrdila, že zákony o spotrebnej dani v roku 2001 nebude možné meniť. Uvádza sa to v stanovisku, ktoré poskytol generálny tajomník Česmadu Robert Domček.

Ak by vláda navrhla zníženie daňového zaťaženia nafty o približne jednu korunu na liter, čiže v rovnakom rozsahu, ako predstavuje zníženie dane u „tichých“ vín, úroveň spotrebnej dane by bola ešte stále vyššia v porovnaní s odporúčaniami Európskej únie, upozornil R. Domček. Podľa neho zníženie spotrebnej dane by mohlo dokonca priniesť jej zvýšený výber, pretože súčasná hodnota ceny nafty odrádza od tankovania v SR takmer všetkých zahraničných dopravcov.

Podľa oznámení ministerky financií SR Brigity Schmögnerovej dôjde od roku 2001 k ďalšiemu zníženiu spotrebnej dane z vína, a to až na nulovú hodnotu. Podľa ministerky to znamená zníženie príjmov štátneho rozpočtu približne o 200 mil. Sk, pričom dôjde aj k zníženiu výdavkov štátneho rozpočtu, keďže výber spotrebnej dane na víno je komplikovaný.

Zníženie spotrebnej dane z vína by mal priniesť návrh zákona, ktorý v súčasnosti pripravuje Ministerstvo financií SR. Vláda by ho do parlamentu mala predložiť v apríli budúceho roka, pričom predpokladaná účinnosť je k 1. júlu 2001. Daňová sadzba na „tiché“ vína (nešumivé) by mala klesnúť zo súčasnej úrovne 1 Sk/l na 0 Sk/l. Pri šumivých vínach by mala naopak stúpnuť z 23,5 Sk/l na 24 Sk/l. Potrebu úpravy dane priniesla podľa ministerky analýza príjmov z tejto dane v porovnaní s nákladmi na administratívu. Zníženie tejto dane je tiež v súlade so smernicami Európskej únie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 2. 2024

USD 1,081 0,001
CZK 25,380 0,049
GBP 0,856 0,000
HUF 387,980 0,300
CAD 1,462 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS