ČLÁNOK
Domingo Cavallo odstúpil, Argentína je na pokraji kolapsu
21. decembra 2001

Vplyvný argentínsky minister hospodárstva Domingo Cavallo rezignoval a ďalší ministri takisto ohlásili, že odstúpia zo svojich funkcií.

Včera bola situácia v hlavnom meste Buenos Aires i v ďalších provinčných centrách veľmi napätá. Nezamestnaní argentínski obyvatelia zaútočili na obchodné domy a žiadali odvolanie celej vlády.

V krajine je výnimočný stav, hovorí sa o niekoľkých obetiach na životoch a o desiatkach zranených.

Protesty majú silný politický kontext, väčšina demonštrantov bola včera pred prezidentským palácom Plaza de Mayo a priamo žiadala odstúpenie ministra Cavalla.

Po jeho odchode sa podľa prvého komentára britského denníka Financial Times dostáva Argentína do veľmi neistej situácie.

O tomto 55-ročnom mužovi sa hovorilo, že je „záchrancom národa“, na poste ministra hospodárstva už pôsobil v rokoch 1991-1996 počas vlády prezidenta Carlosa Menema. Získal špičkové ekonomické vzdelanie v Spojených štátoch a má vynikajúce kontakty vo Svetovej banke a v Medzinárodnom menovom fonde vo Washingtone.

Zafixoval kurz amerického dolára a argentínskeho pesa, čím chcel zabrániť horúčkovitej hyperinflácii, v kontexte s obrovským vládnym dlhom v objeme 155 miliárd dolárov však musel presadzovať veľmi tvrdú rozpočtovú disciplínu a najmä škrty vo výdavkovej časti štátneho rozpočtu. Platy a dôchodky štátnych zamestnancov sa počas tohto roka znížili o 13%, výbery z dolárových účtov v argentínskych bankách za zredukovali na 1 000 USD v priebehu jedného mesiaca.

Cavallo nemohol presadzovať populárnu politiku, musel robiť pravý opak a stal sa obeťou vlastnej „tvrdosti“.

V rámci výnimočného stavu uvoľnil prezident Fernando de la Rúa vládnu rezervu v objeme 6 miliónov dolárov, ktorá je určená na nákup potravín pre sociálne najviac odkázaných Argentínčanov.

V Buenos Aires permanentne rokuje krízový štáb za účasti najvplyvnejšej opozičnej Perónistickej strany.

Vláda je pod sústavným tlakom, aby devalvovala argentínske peso. Dolná komora Kongresu žiada, aby sa prezidentovi odňali mimoriadne právomoci na riešenie ekonomickej krízy, ktoré získal de la Rúa začiatkom tohto roka.

Argentínska ekonomika je v recesii už štvrtý rok a nezamestnanosť je nad hladinou 18%. Americký minister financií Paul O´Neill vyjadril nádej, že Medzinárodný menový fond nájde spôsob, aby sa Argentína vrátila na „udržateľnú cestu“ ďalšieho vývoja.

K ďalším úderom pre argentínsku vládu patrí však aj to, že tretia najväčšia spoločnosť na výrobu ocele Acindar Industrias de Aceros nesplatí časť úveru vo výške 140 miliónov dolárov.

Vládny kabinet v Buenos Aires oznámil, že zníži výdavkovú časť štátneho rozpočtu na budúci rok o 9,2 miliardy dolárov s cieľom udržať možnosti na ďalšie úverové programy od MMF.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS