ČLÁNOK


,

Dôležitosť investícií stredných podnikov
6. decembra 2002

Britská spoločnosť s kórejskými akcionármi Woo One plánuje v nasledujúcich troch rokoch preinvestovať na Slovensku 400 mil. Sk. V súčasnosti pracuje vo Woo One SK, s. r. o., v Šuranoch približne dvadsať operátorov na troch strojoch. Cieľový stav produkcie by mala fabrika dosiahnuť pri 40 strojoch už v budúcom roku. Počet pracovníkov preto chcú rozšíriť až na 500. V spolupráci so Slovenskou agentúrou pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) rozbehla prevádzku za rekordné tri mesiace. Podnik bude technológiou vstrekovacích lisov vyrábať kryty na počítačové monitory pre juhokórejskú spoločnosť Samsung, etablovanú na slovenskom trhu. „Ak všetko dobre pôjde, chcú pre rovnakú spoločnosť začať s výrobou krytov na tlačiarne a mikrovlné rúry,“ konštatuje projektová manažérka SARIO Katarína Ďurechová. V budúcnosti majú v pláne exportovať svoje výrobky aj na západoeurópsky trh.

Woo One je podnik strednej veľkosti. Pre Slovensko má investícia okrem pracovných príležitostí aj druhotný efekt, a to vytvorenie dobrého mena v zahraničí. Aj riaditeľ divízie priamych zahraničných investícií agentúry SARIO Peter Lukáč si myslí, že pre Slovensko je dôležitá referencia od spoločnosti stredného rozsahu. Najmä ak je trh, na ktorý sa chystá lokalizovať svoju výrobu, vzdialený od domovskej krajiny niekoľko tisíc kilometrov.

Dôvody, ktoré privádzajú investorov na Slovensko, sú prozaické. Nevyhnutná je, pravdaže, strategická poloha a dostupnosť. Ale azda najvýznamnejším kritériom sú nízke náklady na prácu a výrobu – napríklad mzdy sú o polovicu nižšie než v Česku, Maďarsku či Poľsku. A pritom pracovná sila je rovnako kvalifikovaná ako v okolitých krajinách. Aj výkonný riaditeľ spoločnosti Woo One K. I. Lee vyzdvihol výhodnú polohu pre dodávky do okolitých štátov. Ale najmä bezkonkurenčne lacnú pracovnú silu. Sľubuje si od nej nižšie náklady ako pri výrobe v Číne, Vietname alebo Malajzii a slovenská produkcia by v budúcnosti mohla nahradiť aj výrobu vo Veľkej Británii.

Krajiny Ďalekého východu

Hoci ázijskí investori východoeurópsky región dlhší čas obchádzali, začínajú si tu aj oni nachádzať svoje miesto. Pretože je to oblasť, ktorá ponúka nízke výrobné náklady a blízkosť trhu západnej Európy s osobitnými výhodami vo vzťahu k EÚ. To sú hlavné výhody v porovnaní s investovaním v Ázii.

Od roku 1996 pôsobí na slovenskom trhu japonská spoločnosť Sony s obchodným menom Sony Slovakia, s. r. o. Výrobnú halu má v Trnave a zamestnáva okolo tisíc pracovníkov. V Bratislave má administratívu, v ktorej pracuje 20 ľudí. Za niekoľko rokov sa stala jednou z dominantných spoločností v SR. Zameriava sa na výrobu a montáž zariadení spotrebnej elektroniky.

Ďalšou ázijskou spoločnosťou v SR je tiež japonský elektronický gigant – Matsushita, ktorá prišla na Slovensko v roku 1997. Matsushita Elektronic Components Slovakia, s. r. o., založila na prelome tisícročí už druhú prevádzku a skoro zdvojnásobila počet zamestnancov. V súčasnosti tak zamestnáva okolo dvetisíc pracovníkov. Svoje výrobné haly má v Trstenej a Krompachoch. Matsushita uspela najmä pri výrobe generátorov, tunerov, diaľkových ovládaní a iných elektronických komponentov. Tie sú však určené výhradne len na export.

Spoločnosť Triplus SK s malajzijskou účasťou má prevádzku v priestoroch spišskonovoveského bansko-montážneho závodu. S viac ako dvadsatimi zamestnancami začala už od decembra vyrábať plastové výlisky pre firmy Matsushita a Panasonic. V budúcnosti chce spolupracovať aj so spoločnosťou Sony. Pri plnej výkonnosti plánujú zamestnať stovky ľudí z blízkeho okolia.

Woo One UK, Ltd, je jednou z vedúcich britských spoločností s kórejským kapitálom vyrábajúcich technológiou vstrekovacích lisov. Spoločnosť oficiálne otvorila svoju prvú výrobňu pre elektronický priemysel v júni 1996 v meste Hartlepool na severovýchode Anglicka. V priebehu dvoch rokov zvýšila výrobu z 23-tisíc kusov za mesiac na dnešných 200-tisíc. Od minulého roka funguje aj druhý podnik, ktorý vyrába kryty na mikrovlné rúry. V roku 2001 dosiahla skupina obrat 9,5 milióna libier. Woo One Sk, s. r. o., bude pre západoeurópskych výrobcov elektroniky dodávať plastové odliatky.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

13. 6. 2024

USD 1,078 0,002
CZK 24,699 0,013
GBP 0,845 0,001
HUF 396,480 1,200
CAD 1,482 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS