ČLÁNOK
Dôkazy o transparentnosti sa dajú poskytnúť veľmi jednoducho
7. februára 2002

Spoločnosť Penta Group, a.s., vyzýva predstaviteľov spoločnosti Equinox Ventures Investment Advisory Limited Liability Company ( ďalej Equinox) , aby pristúpili na verejnú prezentáciu ponuky, ktorú Equinox podal do výberového konania na odkúpenie spoločnosti Slovenské lodenice Komárno a.s., a spoločnosti SLK STROJE A MECHANIZMY, a.s.

„Nakoľko nemáme priame kontakty na predstaviteľov Equinoxu, vyzývame ich prostredníctvom médií, aby verejne predstavili svoju ponuku. Uvítame, ak Equinox príjme našu výzvu a bude verejnosti prezentovať svoju ponuku, s ktorou do výberového konania vstupoval. Porovnanie ponuky OEP a ponuky Equinoxu bude jednoznačnou odpoveďou na všetky otázky, týkajúce sa razantného postupu Penty vo veci tendra na predaj komárňanských lodeníc,“ uviedol Jozef Špirko, člen predstavenstva Penta Group.

„Problém“ vznikol po uverejnení inzerátov. Inzeráty spoločnosti Penta Group týkajúce sa privatizácie Slovenských lodeníc Komárno, a.s., Bratislava (SLKB), ktoré vyšli v Hospodárskych novinách a Pravde s titulkom „Podľahne Fond národného majetku (FNM) tlaku Strany maďarskej koalície (SMK)“. Predseda strany Béla Bugár ich považuje za útok na SMK a šírenie nepravdivých informácií so zámerom poškodiť dobré meno strany. „Preto zvažujeme všetky možnosti,“ povedal na tlačovej besede Bugár. Ako prvý krok žiadajú spomínané denníky, aby uverejnili opravu. Ak sa tak stane, podľa Bugára budú ďalšie možné kroky viesť len voči spoločnosti Penta Group. „Ak bude očista SMK možná len cez súdy, zvolíme túto cestu,“ dodal.

SMK nie je podľa Bugára spojená so žiadnou firmou, ktorá sa prihlásila do privatizácie lodeníc a nelobuje v prospech žiadnej firmy. Konštatoval, že ak by dokázalo, že hocikto a v mene SMK porušoval zákony, či konal v prospech nejakej firmy, budú vyvodené voči nemu dôsledky. Bugár zdôraznil, že SMK nemá ani silu, aby rozhodnutie vo výberovej komisii FNM pretlačilo. Pozastavil sa tiež nad tým, odkiaľ prenikli informácie o rozhodnutí, keď sú členovia komisie zaviazaní mlčanlivosťou. Podľa Bugára zadávateľ inzercie, spoločnosť Penta Group asi cíti, že nesplnila všetky podmienky a vyvíja mediálny tlak na FNM a využíva nacionalistickú kartu. „Vždy sme hlasovali a naši zástupcovia podporovali lodenice tak, aby nepadli a mohli fungovať,“ povedal. Bugár taktiež spochybnil tú časť inzerátu, kde sa hovorí o „maďarskom off-shore fonde Equinox“. „Podľa našich informácií táto firma je 100-percentnou dcérskou spoločnosťou HypoVereinsbank,“ dodal.

Možným dôvodom, prečo spoločnosť Penta Group prišla s mediálnym atakom, je podľa predsedu SMK pomsta. Pripomenul, že asi pred rokom sa Penta Group snažila získať pri privatizácii podniku Slovenská plavba a prístavy asi miliardový majetok za 300 mil. Sk. Vtedy SMK okamžite konala a Penta nemala možnosť tento majetok získať za jednu tretinu. Bugár taktiež konštatoval, že „Penta Group za tri roky súčasnej vlády získala 15 % akcií v Slovnafte, 25 % akcií v Slovenskej poisťovni, približne 10 % akcií VSŽ, pohľadávky v hodnote 40 mld. Sk zo Slovenskej konsolidačnej a.s., čo je približne hodnota 3 mld. Sk až 4 mld. Sk.“


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS