ČLÁNOK
Dohoda s MOL prispeje k finančnému posilneniu Slovnaftu
4. apríla 2000

Vstup maďarskej ropnej a plynárenskej spoločnosti MOL do slovenského Slovnaftu je logickým vyústením spoločných cieľov a príbuznosti stratégie oboch podnikov. Dohoda o strategickom investorstve s MOL prispeje k finančnému posilneniu Slovnaftu a umožní realizáciu ďalších investičných projektov. V rozhovore pre tlačovú agentúru SITA to povedala analytička Československej obchodnej banky (ČSOB) Zuzana Krátka.
Podľa jej slov vstup OMV ako druhého potenciálneho investora bol rizikový. „Osobne som sa obávala toho, že jediným záujmom zo strany OMV bolo zvýšenie podielu na slovenskom trhu,“ konštatovala Z. Krátka. Podľa jej slov bude Slovnaft s maďarským partnerom silnou konkurenciou v stredoeurópskom priestore.
Akvizícia týchto spoločností by mala podľa jej slov viesť k zníženiu nákladov oboch spoločností, čo by sa malo prejaviť aj v poklese cien pohonných látok na našom trhu. Ceny sú príliš vysoké a rezervy na ich zníženie určite sú, povedala. V spoločnej správe oboch spoločností sa uvádza, že efekty z tohto zlúčenia by sa mali odraziť až priebehu budúceho roka, podľa analytičky ČSOB by to však mohlo byť už aj skôr.
Hospodárenie Slovnaftu, ktoré za rok 1999 skončilo so stratou 2,484 mld. Sk, podľa Z. Krátkej len urýchlilo proces rokovaní o vstupe strategického partnera. „Predpokladám, že strata bola v prevažnej miere dôsledkom nedostatočného zabezpečenia finančných transakcií voči kurzovej zmene. Manažment Slovnaftu sa príliš spoliehal na stabilitu slovenskej meny, čo je jednou z jeho hlavných chýb. Inak si podľa mňa počínal dobre,“ dodala Z. Krátka. Straty vyplývajúce zo pohybov kurzov sa podľa nej odrazili aj na poklese rezerv.
Maklér Istrobanky Rastislav Paulíny hodnotí vstup MOL do Slovnaftu pozitívne, nepredpokladá však, že tento krok bude mať výraznejší vplyv na obchodovanie s akciami Slovnaftu na domácom trhu. „Pri súčasnej likvidite na trhu sa cena akcií nemôže na anonymnom trhu výraznejšie pohnúť. Či sa bude s akciami Slovnaftu viac obchodovať na priamom trhu, je ťažké predpovedať,“ dodal. Dnes sa cena akcií Slovnaftu pohybuje na úrovni 700 Sk. Svoje lokálne minimum dosiahla 13. marca na úrovni 540 Sk, pričom súčasnú úroveň dosahovali akcie Slovnaftu aj koncom augusta 1999.
Analytik P67 Value Zoltán Tihanyi považuje kapitálový vstup MOL za jednoznačne pozitívny pre Slovnaft, ktorý by sa podobnému kroku aj tak v strednodobom výhľade nevyhol. „Kapitálový vstup zahraničného investora by mohol pomôcť prelomiť bariéry vstupu zahraničného kapitálu do slovenskej ekonomiky,“ povedal Z. Tihanyi, podľa ktorého je aj ponúknutá cena okolo 1 500 Sk za akciu je pre akcionárov Slovnaftu výhodná. Získanie Slovnaftu zároveň posilňuje šance MOL pri privatizácii chorvátskej ropnej spoločnosti INA, keďže MOL sa po akvizícii Slovnaftu stal podľa Z. Tihanyiho silnejším. „Za znepokojujúce považujem len správy o údajnom vlastníckom podiele ruskej mafie v MOL,“ dodal. Za možné považuje Z. Tihanyi snahy spoločnosti OMV, ktorá v súboji o Slovnaft neuspela, v budúcnosti ovládnuť Slovnaft prostredníctvom kapitálového vstupu do MOL.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 2. 2024

USD 1,081 0,005
CZK 25,352 0,020
GBP 0,855 0,001
HUF 391,950 1,750
CAD 1,469 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS