ČLÁNOK
Dôchodkový vek treba zvýšiť kvôli populačnému vývoju
14. januára 2003

Zvyšovanie veku odchodu do dôchodku je celosvetovým trendom, ktorý nesúvisí so zámerom reformovať dôchodkový systém, ale vyplýva zo starnutia populácie. V reakcii na medializované informácie o postupnom zvyšovaní veku odchodu do dôchodku pre mužov aj ženy na 65 rokov to pre agentúru SITA uviedol hovorca rezortu práce a sociálnych vecí Martin Danko. Cieľom reformy dôchodkového systému je podľa neho naopak vytvorenie predpokladu na to, aby vek nebol rozhodujúcim faktorom pri odchode do dôchodku.

Súčasný dôchodkový systém sa nemôže vyrovnať s negatívnym demografickým vývojom, uviedol hovorca ministerstva. V súčasnosti podľa Danka pracuje menej ľudí na stále sa zvyšujúci počet poberateľov dôchodkov. „Demografický vývoj by tak v priebehu niekoľkých desiatok rokov priviedol ku kolapsu súčasný dôchodkový systém, ktorý by sa dal zachrániť len dramatickým zvýšením veku odchodu do dôchodku až na hranici 70-75 rokov,“ upozornil. Zároveň by sa tak prudko znižovala výška dôchodkov a odvodové zaťaženie občanov.

Koncepcia reformy dôchodkového systému na Slovensku predpokladá postupné zvyšovanie veku odchodu do dôchodku, ktoré sa podľa Danka dotkne predovšetkým tých, ktorí neprejdú do nového systému sporenia na osobný účet. Hlavným kritériom odchodu do dôchodku by v zreformovanom dôchodkovom systéme mala byť minimálna výška prostriedkov na osobnom účte občana, dodal hovorca ministerstva práce a sociálnych vecí.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 5. 2024

USD 1,084 0,002
CZK 24,722 0,013
GBP 0,857 0,002
HUF 387,600 1,420
CAD 1,478 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS