ČLÁNOK
Dobročinnosť za cudzie
9. októbra 2001

Akciová spoločnosť Slovenské elektrárne (SE) darovala pri príležitosti dňa energetikov minulý týždeň Nadácii Markíza pol milióna slovenských korún. V normálnom svete dostáva darčeky oslávenec, v normálnom svete si darca nepýta peniaze od cudzích ľudí. Slovenské elektrárne sú štátnou spoločnosťou, elektrinu zadarmo nerozdávajú. Televízia Markíza sa pochopiteľne pochválila a uviedla, že nadácia rozdelí prostriedky sociálne slabým rodinám, obetiam povodní, detským domovom a domovom dôchodcov. Agentúra SITA uverejnila informáciu, že veľkú časť z peňazí by mali dostať už túto sobotu deti z domovov na východnom Slovensku. Nadácia Markíza pre nich zorganizuje koncert v Košiciach. Pozoruhodné na tom je, že Slovenské elektrárne sa rozhodli darovať peniaze na darovanie. V normálnom svete by padla otázka, prečo štátna firma sponzoruje súkromnú nadáciu, prečo sa neobrátila na štátnu správu, ktorá má prehľad o tom, kto a kde podporu potrebuje.

Ak elektrárne majú peniaze na darovanie, môže to znamenať aj to, že ceny energie sú zbytočne vysoké. Ak štátny podnik rozdáva so súhlasom štátu, môže to znamenať neporiadok vo verejných financiách. Je však celkom ľahko možné, že riaditeľ štátnej firmy sa chcel vidieť v televízii, ktorej spolumajiteľ je súčasne predsedom správnej rady Nadácie Markíza a zároveň predsedom mimoparlamentnej strany Aliancia nového občana (ANO) s ambíciou byť stranou parlamentnou.

Aby celá operácia nevyznievala jednostranne, tak elektrárne prispeli rovnakou sumou aj na Konto nádeje. „Chceme, aby mladý človek dostal do povedomia prácu tých, ktorí prinášajú svetlo, teplo do domovov,“ povedal pri príležitosti obdarovania nadácie pre televíziu Markíza riaditeľ elektrární Vincent Pillár. Len odľud by nevyronil slzu dojatia.

Z príbehu vyplýva poučenie: rýchlo si niečo zapnite, svetlo, teplo, počítač, jedno čo. Dôležité je, aby sa elektromer krútil rýchlejšie. Prispejete na dobrú vec. Len či sa ráta aj dobročinnosť za cudzie peniaze.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 7. 2024

USD 1,086 0,003
CZK 25,362 0,131
GBP 0,841 0,001
HUF 390,430 0,700
CAD 1,494 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS