ČLÁNOK
Dobre zaplatená modlitba
12. septembra 2003

Všeobecne sa usudzuje, že fetišista je človek s mierne nepríčetným pohľadom hľadiaci do výkladu s bielizňou. Slovník cudzích slov uvádza pre fetišizmus až štyri významy, pričom tri s nesexuálnym podtextom umožňujú uplatniť sa v odbore aj puritánom.

Ak sa fetišisti dobre zorganizujú a inštitucionalizujú môžu robiť aj politiku. Napríklad menovú. Tak sa stane, že dychtenie po modle samo o sebe zamestná ľudí natoľko, že modla je nedôležitá. Túžba po jednotne európskej mene sa stala na Slovensku silnejšia ako euro.

„Nikto nikdy nepochyboval, že euro bude prijaté – že sa stane významným ,,výmenným prostriedkom“, či dokonca dobrým ,,uchovávateľom hodnoty“. Mena však sama osebe nepredstavuje cieľ, ale prostriedok k vyššiemu a stabilnejšiemu rastu,“ napísal Joseph E. Stiglitz, nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu. Krajinám, ktoré euro používajú sa stal opak, rast nie je ani vyšší, ani stabilnejší. Rýchle prijatie eura by mohlo byť motívom na ospravedlnenie budúcich neúspechov, lenže ani euro nie je v tomto zmysle všemocné. Môže sa mu začať dariť.

„Príliš skoré zavedenie eura môže okrem vyvlastnenia majiteľov úspor a prehrievania ekonomiky spôsobiť reálne riziko, že sa reformy kriticky dôležité na zvýšenie ekonomického potenciálu krajiny odsunú na vedľajšiu koľaj,“ upozornili traja slovenskí ekonómovia (Martin Barto, hlavný ekonóm Slovenskej sporiteľne, Ján Tóth, hlavný ekonóm ING Bank a Vladimír Zlacký, hlavný ekonóm Všeobecnej úverovej banky).

Reformy na vedľajšej koľaji akoby ani neboli reformy, čo sa im môže stať aj bez pričinenia Národnej banky Slovenska. Konflikt pravdepodobne nespočíva v protirečení reforiem a meny. Rovnako asi neplatí, že nereformu nahradí euro a naopak.

Členské štáty eurozóny sa musia vyvarovať nadmerného rozpočtového deficitu. Pripravenosť na prijatie eura sa posudzuje podľa dvoch konvergentných kritérií. Štátny rozpočtový deficit nesmie prekročiť 3 % hrubého domáceho produktu a štátny dlh nesmie prekročiť 60 % hrubého domáceho produktu. Úsilie všetkých doterajších slovenských vlád nemá podobu splnenia podmienok. Ekonomické reformy uviazli. Otáľanie nepomohlo, Slovensko kritéria ešte neplní.

Na prvý pohľad sa zdá, že existuje voľba. Za korunu nakúpi človek viac ako za žiadne euro. Európska mena Slovákom neutečie preto, že budú mať lepší dôchodkový systém. Euro je symbol, nie výsledok.

Hrôza z neskoršieho prjatia eura je celkom zbytočná. Prinajhoršom je tu ešte dolár. Funguje, hoci aj k nemu sa ľudia modlia.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 1. 2021

USD 1,214 0,001
CZK 26,080 0,000
GBP 0,887 0,001
HUF 358,610 1,280
CAD 1,544 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS