ČLÁNOK
Dobré nervy v centrálnych bankách
19. októbra 2001

Andrea Mitchell, spravodajkyňa z NBC mala začať vysielať. Rozhovor – s Tomom Broakawom úctyhodným televíznym moderátorom tejto stanice – mal byť naživo. Zazvonil jej telefón. Volal jej manžel Alan Greenspan, predseda Federal Reserve, ktorý práve vystúpil z lietadla v Zürichu. Americký vzdušný priestor bol uzavretý. Let prerušili a vrátili do Švajčiarska.

Teror zmietol centrom Manhattanu, zrútili sa budovy Svetového obchodného centra, Pentagon horel, a najmocnejší svetový centrálny bankár túžil po informáciách. Greenspan vedel o jedinej osobe, ktorá by mu bola schopná povedať čo sa stalo. Bola to pohotová reportérka, ktorú si vzal za ženu pred piatimi rokmi.

Andrea mu rýchlo vysvetlila, že musí vysielať, ale že nechá svoj telefón zapnutý. Greenspan v Zürichu počúval ako v detailoch odrecitovala za sedem minút to čo sa ráno prihodilo.

Diváci nevedeli, že táto reportáž bola hlavne pre neho. Tak sa muž, ktorý mal zvyčajne viac informácií ako by väčšina ľudí potrebovala, po prvýkrát dozvedel detaily o udalostiach, ktoré tento septembrový deň otočili svet hore nohami.

Greenspan a šéfovia centrálnych bánk a ministri financií všade na svete, stáli zoči voči možno najväčšej výzve kariéry. Znaky poklesu ekonomiky boli zrejmé dávno predtým ako televízia odvysielala obraz unesených lietadiel a horiacich „dvojičiek“. 11. september bol zvláštny. Namiesto akademických debát bolo treba odvrátiť okamžitú krízu dôvery, rýchlo urobiť všetky potrebné rozhodnutia, konzultovať a najmä predísť panike.

Obrázok, ktorý sa vynoril v nasledujúce minúty, hodiny a dni, odhalil kapacitu globálneho finančného systému a kľúčové postavy ktoré si mali poradiť s touto výzvou.

Greenspan a jeho kolegovia začali horúčkovito pracovať, aby stabilizovali finančný systém.

Vo Washingtone bol len Roger Ferguson, zástupca Greenspana. Väčšina federálnych úradníkov, obávajúc sa ďalších útokov, evakuovali elegantnú budovu na Constitution Avenue. Ale viceprezident zostal pozadu a povedal vetu, ktorá bola príliš strohá aj pre úradníkov: „Federal Reserve system je otvorený a funguje. Discount Window je prístupné aby mohlo vyhovieť požiadavkám na likviditu.“ Vyhlásenie bolo rovnako dôležité ako strohé. Hrozilo, že celý finančný systém zamrzne. Finančné zabezpečenie od Fed – viac ako 80 miliard dolárov ktoré tento deň prešli cez discount window a operácie otvoreného trhu – pomohli vyhladiť problémy.

V čase keď Eugenio Domingo Solans, španielsky člen výkonnej rady Európskej centrálnej banky, zapol televízor v svojej pracovni v ústredí vo Frankfurte, druhé unesené lietadlo práve nabúralo do Svetového obchodného centra. Tento šok ho podnietil, aby začali pracovať.

Wim Duisenberg, prezident ECB, sa v tom čase doma pripravoval na cestu do Bruselu. Solansovi a Christianovi Noyer, viceprezident ECB museli konať bez šéfa. Zostavili verejné vyhlásenie, ktoré uisťovalo o pripravenosti ECB poskytnúť finančné zabezpečenie európskemu trhu.

O 16:15 parížskeho času Laurent Fabius, francúzsky minister financií, prišiel do svojej kancelárie na 6 poschodí v impozantnej budove ministerstva financií na brehu Seiny. Zvolal poradu. Jean-Pierre Jouyet, riaditeľ štátnej pokladnice, už predtým pripravil informačnú poznámku, v ktorej sa pokúsil zhrnúť predpokladateľné ekonomické konzekvencie tejto krutosti. Minister Fabius sa snažil skontaktovať s Paulom O´ Neillom, americkým riaditeľom štátnej pokladnice. Nemohol sa dovolať. Potom skontaktoval ostatných ministrov v Európe, Gordona Browna z Británie a Hansa Eichela z Nemecka, ešte predtým ako diskutoval s Lionelom Jospinom, francúzskym premiérom.

Ernst Welteke, prezident Bundesbanky práve dopočúval reč Henryho Kissingera, bývalého ministra zahraničných vecí USA. Obaja muži boli pozvaní na slávnostné odovzdávanie cien „Podnikateľ roka“ vo frankfurtskej Alte Oper. Kissinger práve dopovedal, že Amerika nebola napadnutá na vlastnom území od čias Pearl Harbour a že v súčasnosti nemá vážnych nepriateľov, keď redaktor lokálneho rozhlasu prerušil vysielanie, aby priniesol šokujúce správy o tom čo sa stalo v New Yorku a vo Washingtone. V priebehu nasledujúcich sekúnd sa na premietacom plátne premietli zábery horiaceho Obchodného centra. Welteke sa okamžite ponáhľal do Bundesbanky, bez toho, aby tieto udalosti komentoval. Keď tam už bol, jasnou prioritou bolo aby banka zaručila pokračovanie medzinárodných peňažných transakcií bez prerušenia. Urýchlene zvolali radu, a zložky zaoberajúce sa peňažnými transakciami a úvermi uistili, že tok transakcií v USA je nepoškodený. Zopár hodín po útoku bola Deutsche Bank schopná vyhlásiť, že jej fungovanie nebolo vážne narušené. Nasledujúce dni sa Deutsche bank stala dodávateľom peňazí a mimoriadne sa exponovala na dolárovom trhu.

Keď na Európu padal večer a trhy sa chystali uzavrieť obchody, brokeri a vyšší úradníci sa pýtali: mali by byť Euronext, Londýnska a Frankfurtská burza otvorené keď bude Wall street zatvorená? Nakoniec vyhrali ľudia, ktorí boli za to, aby burzy ostali otvorené.

Spracové podľa Finacial Times, CNNfn, internetových stránok ECB, DB a ďalších zdrojov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 2. 2024

USD 1,081 0,005
CZK 25,352 0,020
GBP 0,855 0,001
HUF 391,950 1,750
CAD 1,469 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS