ČLÁNOK
Do tendra Sko na predaj pohľadávok vstúpila aj firma Daniela Kratkeho
8. októbra 2003

Vstup do tendra Slovenskej konsolidačnej (Sko) na odpredaj doposiaľ najväčšieho 43-miliardového balíka pohľadávok potvrdzuje už aj ďalšia spoločnosť Daniel J. Kratky Consulting House (DJK).

Jej spolumajiteľ Daniel Kratky je známy aj svojim pôsobením okolo dnes už skrachovanej nebankovej spoločnosti Drukos. Kratky podľa hovorcu DJK Jiřího Hrabovského poskytoval Drukosu odborné konzultácie pri jeho reštrukturalizácii do konca vlaňajšieho roku. Potom, čo sa Drukos dostal do konkurzu, sa spolupráca prerušila. Rovnako Kratky spolupracoval aj pri rozbiehaní projektu splátkového predaja cez firmu Unikomfort, ktorý mal pomôcť pri vyplácaní vkladov klientov Drukosu. Podľa informácii TASR sa však projekt Unikomfort nepodarilo rozbehnúť tak, ako si to pôvodne jeho vlastníci predstavovali.

Hrabovský dodáva, že DJK je slovensko-švajčiarskou investičnou skupinou, ktorá sa zatiaľ na Slovensku angažovala v oblasti poskytovania právnych služieb a napríklad v Košiciach založila v krajine ako prvá Európsky rozhodcovský súd. „Účasť v tendri považujeme za príležitosť rozšíriť okruh našich obchodných aktivít,“ pokračuje Hrabovský s tým, že po preskúmaní ponúknutých pohľadávok chcú pre Sko vypracovať atraktívnu cenovú ponuku.

Vstup do tendra mimo DJK už dávnejšie oficiálne potvrdila aj firma Vinaco Holdings Limited, ktorá je spoločným podnikom finančnej skupiny Penta a Credit Suisse First Boston. Vinaco pritom od Sko odkupovalo pohľadávky aj v minulosti, a to až v objeme 13 miliárd Sk. Záujem o podmienky tendra pri jeho vyhlasovaní pre TASR potvrdili aj zástupcovia ďalších dvoch významných domácich finančných skupín Istrokapitál a J&T, ale priamy vstup do tejto súťaže zatiaľ nezverejnili.

Sko už informovala, že podmienky na vstup do jej tendra splnilo celkovo 9 domácich i zahraničných záujemcov. Záujem prejavil ešte jeden, desiaty záujemca, ale ten podmienky konsolidačnej nesplnil. Tender bude teraz pokračovať tým, že investori budú mať až do 6. novembra možnosť realizovať detailnú analýzu všetkých ponúknutých pohľadávok. Záväzné ponuky môžu investori predkladať najneskôr do 19. novembra. Všetci zaregistrovaní záujemcovia museli Sko uhradiť preddavok vo výške 20 miliónov Sk a pri predkladaní záväzných ponúk budú musieť zaplatiť ďalší poplatok vo výške 300 miliónov Sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 9. 2020

USD 1,174 0,005
CZK 27,007 0,027
GBP 0,917 0,001
HUF 362,050 1,030
CAD 1,563 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS