ČLÁNOK
Do tendra o telekomunikácie sa prihlásilo viacero firiem
14. decembra 1999

Tento fakt potvrdil aj Ian Logan z britskej pobočky poradcu pre privatizáciu Slovenských telekomunikácií Deutsche Bank (DB) v Londýne.

Na otázku, či je stanovený presný termín uzávierky prihlášok kandidátov uviedol I. Logan, že v predkvalifikačnom procese takýto termín neexistuje. Predpokladaný termín je však stanovený do februára roku 2000, keď by už mali byť všetky prihlášky doručené. DB ani MDPT v súčasnosti neposkytujú žiadne podrobnejšie údaje o uchádzačoch alebo ich počte. M. Luknár ako negatívny príklad uviedol Bulharsko, kde po zverejnení počtu uchádzačov o vstup do telekomunikačného monopolu výrazne klesla hodnota podniku. MDPT v súčasnosti celý proces len koordinuje a proces privatizácie podľa M. Luknára riadi Deutsche Bank.

Za takmer istého kandidáta možno podľa informácií agentúry SITA považovať holandskú Royal Dutch Telecom. Podľa vyjadrenia projektového manažéra spoločnosti KPN Royal Dutch Telecom Petra Chevaliera, spoločnosť sa vážne zaujíma o vstup na slovenský telekomunikačný trh. „Sme jediným kandidátom pochádzajúcim z malej krajiny ako je Slovensko. Máme skúsenosti, ako pôsobiť v konkurenčnom prostredí a máme aj skúsenosti z pôsobenia vo vašom regióne,“ uviedol P. Chevalier.

Podľa inzerátu, ktorý MDPT SR zverejnilo vo svetovej tlači 25. novembra, je registrácia v predkvalifikácii a tým aj účasť na ďalších kolách tendra otvorená pre záujemcov, ktorí preukázateľne prevádzkujú, alebo sú členom skupiny spoločností pod spoločnou kontrolou, ktorá prevádzkuje pevné telekomunikačné siete s viac ako dvoma miliónmi prípojok a za rok 1998 dosiahli výnosy aspoň 400 USD na jednu prípojku. Záujemcovia spĺňajúci uvedené podmienky postúpia do druhého kola, v ktorom zvíťazí najvyššia ponúknutá cena.

Návrh zámeru a postupu privatizácie Slovenských telekomunikácií predpokladá vstup zahraničného strategického partnera tak, aby získal v telekomunikáciách podiel 51 %. MDPT si plánuje ponechať podiel 34 %, zvyšok akcií bude mať vo vlastníctve Fond národného majetku SR. Proces privatizácie by mal byť ukončený do konca prvého štvrťroka 2000.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 5. 2024

USD 1,084 0,001
CZK 24,736 0,002
GBP 0,852 0,001
HUF 385,180 1,900
CAD 1,487 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS