ČLÁNOK
Do SPP by mohli vstúpiť západné firmy spolu s Gazpromom
15. októbra 2000

Účasť ruského OAS Gazprom a konzorcia západoeurópskych spoločností na privatizácii Slovenského plynárenského priemyslu, š.p. (SPP) by bol pre SR veľmi dobrý krok. Vytvorila by sa totiž rovnováha medzi záujmami producenta a tromi najsilnejšími odberateľmi plynu v západnej Európe. Počas medzinárodnej konferencie o údržbe a opravách plynovodov to novinárom povedal zástupca nemeckého Ruhrgasu na Slovensku Dušan Pleško. „Domnievame sa, že Gazprom ostane rozhodujúcim dodávateľom zemného plynu pre SR, bude teda významne vplývať na miestne plynárenstvo. Z tejto spolupráce môže Slovensko len získať,“ povedal.

Konzorcium, ktorého členmi sú nemecký Ruhrgas, taliansky SNAM a francúzsky Gas de France, prednedávnom oficiálne oznámilo ministrovi hospodárstva Ľubomírovi Harachovi záujem zúčastniť sa privatizácie SPP. „V záujme každého z nás je získanie aspoň 10-percentného podielu, menšie percento by bolo menej zaujímavé,“ zdôraznil D. Pleško. O cene, za ktorú by tento podiel získali, bude podľa neho možné diskutovať až po vypísaní tendra a zverejnení privatizačných podmienok. Predstaviteľ Gazpromu Viktor Stativko sa k možnej účasti na privatizácii pred oznámením týchto podmienok odmietol vyjadriť.

Predaj 49 % SPP už odsúhlasila vláda i parlament. Spôsob privatizácie zatiaľ stanovený nebol, uvažuje sa však o priamom predaji 34 % a o predaji zvyšných 15 % cez kapitálové trhy. Účtovná hodnota SPP predstavuje zhruba 90 mld. Sk, trhová hodnota celého podniku sa však odhaduje na 300 – 400 mld. Sk. Privatizácia 49 % by sa mala podľa pôvodného zámeru uskutočniť v budúcom roku, v súčasnosti už prebieha výber privatizačného poradcu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 2. 2024

USD 1,081 0,001
CZK 25,380 0,049
GBP 0,856 0,000
HUF 387,980 0,300
CAD 1,462 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS