ČLÁNOK
Do oblasti Šamorína putujú talianske investície
20. októbra 2003

Na Slovensku ojedinelý projekt priemyselného parku tvoreného zoskupením niekoľkých malých a stredných podnikov sa začína realizovať v oblasti Šamorína. Do konca decembra tohto roku sa tu totiž v rámci prvej fázy projektu začne s výstavbou výrobných priestorov pre 14 menších talianskych strojárskych a elektrotechnických podnikov zo Zväzu priemyselníkov mesta Vicenza (ZPMV), ktorý združuje

2 450 firiem s celkovým ročným obratom 15 mld. eur. Taliani v Šamoríne v prvej fáze projektu preinvestujú približne 13 mil. eur, pričom ročný obrat odhadujú na 50 mil. eur. Po ukončení stavebných prác by mal komplex ponúknuť prácu približne 500 zamestnancom. Informovali o tom zástupcovia ZPMV na sobotňajšej prezentácii projektu.

Na prvú fázu výstavby, na ktorej sa budú podieľať slovenské stavebné spoločnosti, sa vyčlenil pozemok s rozlohou 120 tis. metrov štvorcových, pričom talianski podnikatelia získali opciu na ďalších 380 tis. metrov štvorcových. Oblasť tak môže poskytnúť priestor pre približne 70 malých a stredných podnikov. Doposiaľ svoju účasť na projekte potvrdilo spomínaných 14 firiem, ktoré už vstúpili do novozaloženého Združenia priemyselníkov mesta Vicenza pre rozvoj Slovenskej republiky, záujem prejavilo ďalších 20 spoločností. Podľa prezidenta ZPMV Massima Caleara by v Šamoríne mohlo do dvoch rokov zo zväzu pôsobiť 50 spoločností, ktoré by na Slovensku preinvestovali približne 50 mil. eur.

Ako ďalej uviedol prezident ZPMV Massimo Calearo, základnou myšlienkou projektu je aplikovať taliansky model „distretto“, ktorý je základom ekonomického úspechu talianskeho severovýchodu. „Priemyselný park v Šamoríne bude vôbec prvou lastovičkou v Európe, pri delokalizácii celej výrobnej vertikály. Sme presvedčení, že realizácia projektu výrazne prispeje nielen k rozvoju Šamorína, ale celého regiónu,“ konštatoval. Na základe úspechu šamorínskeho projektu bude závisieť aj uplatňovanie podobného postupu v ďalších krajinách Európy. Význam projektu pre región Šamorína vyzdvihol aj starosta mesta Károly Domsitz. „Táto investícia môže zásadne zmeniť život obyvateľov Šamorína a jeho okolia,“ dodal.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 9. 2020

USD 1,167 0,004
CZK 27,133 0,026
GBP 0,905 0,008
HUF 364,120 0,960
CAD 1,562 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS