ČLÁNOK
Do konca týždňa vydá ÚFT súhlas s fúziou Allianz a SP
2. júla 2002

Úrad pre finančný trh (ÚFT) by mal do konca tohto týždňa vydať súhlas s fúziou Slovenskej poisťovne, a.s. (SP) a Allianz, a.s. Pre agentúru SITA to povedal hovorca úradu Marek Kačmár. Ako dodal, súhlas s nadobudnutím akcií SP nemeckou Allianz AG vydal ÚFT už 11. júna a toto rozhodnutie je právoplatné.

S predajom majority v SP nemeckému investorovi súhlasil s podmienkami minulý piatok aj Protimonopolný úrad SR (PMÚ). Toto rozhodnutie ešte nenadobudlo právoplatnosť, účastníci konania sa totiž môžu do 15 dní proti nemu odvolať. Allianz už začal stanovené podmienky analyzovať. V prípade, že by sa nemecký poistný dom proti rozhodnutiu odvolal, prípad sa posunie na druhostupňové konanie.

Nemecký poisťovací dom vyhral v privatizačnom tendri 66,79 % akcií SP. Podpis kúpnopredajnej zmluvy sa uskutočnil začiatkom februára. Prvých 30 % kúpnej ceny poisťovňa Allianz AG už uhradila na viazaný účet. Zvyšných 70 % zaplatí po predložení všetkých dokumentov o splnení podmienok stanovených v zmluve. Jednou z nich bol aj súhlas PMÚ s nadobudnutím akcií. Predbežná cena za celý kupovaný podiel je 144,925 mil. eur.

Po uhradení celej sumy na viazaný účet bude možné uvoľniť prvých 80 % kúpnej ceny, ďalších 20 % zostane na účte na krytie rozdielov oproti konečnej sume za štátny podiel. Jeho definitívna cena sa stanoví na základe výsledkov auditu hospodárenia poisťovne za rok 2001. Výbor pre riadenie closingu celej transakcie sa skladá zo zástupcov Allianzu, Fondu národného majetku SR, Ministerstva financií SR a SP.

Allianz získa aj 24,27 % akcií SP z portfólia Penta Group. Cenové podmienky, za ktorých Penta predá akcie SP, budú rovnaké ako tie, ktoré si dohodol štát. Penta Group z tohto obchodu zinkasuje zhruba 52,66 mil. eur. Allianz by tak mal v SP vlastniť spolu viac ako 91 % akcií.

Tender na predaj majoritného podielu v SP vyhlásili v júni minulého roku. Svoj záujem o najväčšiu slovenskú poisťovňu prejavilo prevzatím informačného memoranda poisťovne 22 záujemcov. Na užší zoznam uchádzačov sa dostali Allianz, Aegon, Eureko a La Fondiaria. Poslední dvaja menovaní sa po vykonaní due diligence rozhodli v tendri nepokračovať a svoje záväzné ponuky nepredložili. Výberová komisia určila ako víťaza tendra spoločnosť Allianz AG v polovici decembra minulého roku.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS