ČLÁNOK
Do BMW boli zo SR nezávisle na sebe odoslané dve ponuky
17. novembra 2000

Do nemeckej automobilky BMW hľadajúcej miesto na výstavbu svojho výrobného závodu boli zo Slovenska nezávisle na sebe odoslané dva ponukové materiály. Prvý odoslal Zväz priemyselných podnikateľov Slovenska (ZPPS) už 25. októbra a druhý materiál zaslalo 17. novembra Ministerstvo hospodárstva SR (MH). Ako v rozhovore pre agentúru SITA uviedol prezident ZPPS Ivan Čarnogurský, pri vypracúvaní ponúk ZPPS a MH nespolupracovali. „Vypracovanie ponúk pre umiestnenie investície BMW nemala byť štátna akcia, ale akcia miest a regiónov, rovnako ako v ostatných štátoch,“ skonštatoval.

„Vzájomná rivalita jednotlivých regiónov by mohla poškodiť šance Slovenska na získanie investície z BMW,“ poznamenal I. Čarnogurský pričom zdôraznil, že ZPPS zaslal do BMW vypracovanú ponuku hneď nasledujúci deň po návšteve slovenskej delegácie v mníchovskej automobilke, teda 25. októbra. Dôvodom tohto rozhodnutia bola podľa jeho slov skutočnosť, že slovenská delegácia nepredložila v Mníchove žiaden konkrétny materiál o možnostiach umiestnenia investície.

Ponukový materiál ZPPS zahŕňa ponuky miest Spišská Nová Ves, Košice a Rimavská Sobota, ktoré sú doplnené spoločným ponukovým listom vzťahujúcim sa na celé východné Slovensko. ZPPS vypracoval ponukový materiál na základe spolupráce s Hospodárskym klubom Východ – Západ a Bavorským hospodárskym zväzom. Spomínané mestá v ponuke podľa I. Čarnogurského úplne spĺňajú kritériá nemeckej automobilky na alokáciu jej investície. Podmienky stanovené BMW sa týkajú štruktúry už vybudovaného priemyslu v regióne, kvality pracovných síl, voľných pozemkov a vybudovanej cestnej siete.

Na margo poslednej podmienky prezident ZPPS konštatoval: „V ponuke sme brali do úvahy výstavbu maďarsko-slovenského diaľničného okruhu, ktorý je už teraz z dvoch tretín hotový. Takže v roku 2005, kedy by sa mala realizovať investícia BMW, je predpoklad, že tento okruh už bude zjazdný“.

Ponukový list MH, odoslaný 17. novembra, by mal zahrňovať ponuky všetkých krajských miest okrem Bratislavy.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 1. 2021

USD 1,214 0,001
CZK 26,080 0,000
GBP 0,887 0,001
HUF 358,610 1,280
CAD 1,544 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS