ČLÁNOK
Do ASS pribudol nový fond 1. PF Slnko
7. augusta 2001

Uplynulý týždeň bol opäť úspešný takmer pre všetky fondy združené v Asociácii správcovských spoločností (ASS). Najväčšie 9,49-percentné zhodnotenie svojich podielov dosiahol akciový fond KBC Eguity Fund Internet. Ako vyplýva z údajov zverejnených ASS, medzi dlhopisové fondy združené v ASS opäť pribudol nový fond, a to 1. PF Slnko správcovskej spoločnosti Agroinvest.

Počas uplynulého týždňa vzrástol akciový index Nasdaq 100 o 42 bodov, čo predstavuje jeho zvýšenie o 2,5 %. „Príčinou tohto rastu boli priaznivé komentáre analytikov k budúcemu vývoju tržieb výrobcov polovodičov a najmä absencia zlých hospodárskych výsledkov spoločností,“ povedal portfólio manažér J&T Asset Management (J&T AM) Vladimír Gešperík. Podľa neho bude na svetových akciových trhoch naďalej prevládať zvýšená volatilita.

Akciové fondy združené v ASS zhodnotili svoje prostriedky v priemere o 3,5 %, pričom najväčšie 9,49-percentné zhodnotenie podielov dosiahol KBC Eguity Fund Internet od KBC Equity Fund. Hneď za ním sa umiestnil KBC Equtiy Fund Technology rovnakej správcovskej spoločnosti, ktorého podiely za uplynulý týždeň vzrástli o 7,02 %. Najmenej sa darilo dvom akciovým fondom Capital Invest Eastern Europe Stock spoločnosti Capital Invest. Rastový fond mierne posilnil o 0,6 %, no výnosový akciový fond zaznamenal 1,23-percentné znehodnotenie svojich prostriedkov.

Medzi dlhopisovými fondmi sa na prvých miestach umiestnili fondy správcovskej spoločnosti VÚB Asset Management (VÚB AM), keď Eurofond za uplynulý týždeň zhodnotil o 0,98 % a Dolárový dlhopisový fond o 0,92 %. Nedarilo sa však štyrom fondom investujúcim svoje prostriedky do dlhopisov spoločnosti Capital Invest. Rastové aj výnosové fondy Euro Corporate Bond a Dollar Bond poklesli v priemere o 2,77 %.

„Okrem výrazného posilnenia eura voči slovenskej korune ovplyvnil výkon Eurofondu aj rast dlhopisových aktív ako dlhopisy Poľska, Barclays Bank a ING Groep,“ informoval Gabriel Hinzeller z VÚB AM. V portfóliu Dolárového fondu pritom vzrástla hodnota všetkých aktív. Zhodnotenie do značnej miery podľa neho podporil aj výmenný kurz koruny a dolára, keď vzrástol oproti minulému oceneniu o 0,76 %.

Všetky zmiešané fondy za uplynulý týždeň zhodnotili svoje prostriedky, pričom najväčší 5,08-percentný nárast dosiahol fond Veri-Tresor spravovaný Veritas SG. Fondy Renta I od J&T AM posilnili svoje podiely v priemere len o 0,24 %.

Aj strešné fondy si na svoj účet pripísali úspešné hospodárenie, keď sa okrem jedného podarilo všetkým posilniť. Fond fondov Veri-Select spoločnosti Veritas SG pritom zhodnotil o 3,25 %. Hneď za ním sa umiestnili fondy od KBC Master Fund, keď fondy Sectors a Equity posilnili približne o 2,8 %. Medzi fondmi peňažného trhu sa najviac darilo fondu Koruna od J&T AM, ktorého podiely za uplynulý týždeň vzrástli o 0,7 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS