ČLÁNOK




Diverzifikácia dodávok plynu je podľa Brockovej prioritou nielen Slovenska, ale aj Európskej únie
20. apríla 2022

Diverzifikácia dodávok plynu je politickou a bezpečnostnou prioritou nielen Slovenska, ale aj celej Európskej únie (EÚ). Diplomacia SR chce byť v tomto procese diverzifikácie nápomocná. Štátna tajomníčka rezortu diplomacie Ingrid Brocková to povedala po stretnutí s predstaviteľmi Slovenského plynárenského priemyslu, s ktorými diskutovala o možnostiach zníženia dodávok plynu z Ruskej federácie. V tlačovej správe o tom informoval Komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).

Zníženie dodávok energií z Ruska je podľa Brockovej prioritnou témou EÚ. „Spomedzi európskych krajín Slovensko dlhodobo patrí ku krajinám s vôbec najvyššou závislosťou na dovoze plynu a ropy z Ruska. Spoločné úsilie vlády a súkromného sektora v tomto smere je absolútne nevyhnutné,“ ozrejmila štátna tajomníčka.

Závislosť Slovenska na dovoze zemného plynu z Ruska je podľa Eurostatu na úrovni 85 percent. SR ročne spotrebuje približne päť miliárd metrov kubických plynu, pričom polovicu tohto objemu spotrebúva priemysel. Jeden z prvých nevyhnutných krokov je podľa rezortu ukončenie stavebných prác na rozpracovaných plynovodoch.

V priebehu nasledujúcich mesiacov bude sprevádzkované plynovodné prepojenie medzi Slovenskom a Poľskom, ktoré umožní nakupovať ďalšie zdroje plynu z terminálu Świnoujście. Nedávno bol tiež úspešne zrealizovaný nákup kvapalného plynu z chorvátskeho terminálu Krk. „Diverzifikácia dodávok plynu je politickou a bezpečnostnou prioritou pre Slovensko. Podporujeme Ukrajinu a zároveň znižujeme riziko neočakávaného prerušenia dodávok z Ruska. Zároveň však platí, že pri súčasných cenách plynu sa doterajšia cenová výhodnosť potrubného plynu významne približuje cenám skvapalneného plynu,“ vyhlásila Brocková.

Jeden z najkomplexnejších návrhov na zníženie závislosti Európy od dovozu plynu z Ruska nedávno prezentovala Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA). Podľa jej desaťbodového plánu by Európska únia mohla vďaka zvýšeniu energetickej efektívnosti, dodávok z iných krajín a nahradením fosílnych palív inými zdrojmi už nadchádzajúcu zimu znížiť spotrebu ruského plynu približne o tretinu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 4. 2024

USD 1,069 0,001
CZK 25,242 0,014
GBP 0,859 0,001
HUF 393,350 0,280
CAD 1,463 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS