ČLÁNOK
Die Presse: Vláda SR nepokračuje v reformách
10. mája 2002

Rakúsky denník Die Presse kritizuje slovenskú vládu za nedostatočné reformy a využitie privatizačných príjmov. Podľa denníka, kabinet Mikuláša Dzurindu neuskutočňuje štrukturálne reformy, predovšetkým sociálneho systému, zdravotníctva a školstva, ktoré sľúbila financovať z privatizačných príjmov. „Tieto kľúčové reformy ostávajú na ďalšiu vládu, ktorá však už nebude mať k dispozícii významnejšie peniaze z predaja štátnych podnikov,“ píše Die Presse. Dodáva, že zatiaľ sa tieto peniaze použili len na plátanie dier v štátnom rozpočte a na krytie bežných výdavkov.

Ako ďalej denník uvádza, najväčšie podniky sú už v rukách zahraničných investorov, ktorí začínajú odčerpávať svoj vložený kapitál v podobe dividend. Viacerí experti preto pochybujú o ubezpečeniach vicepremiéra pre ekonomiku Ivana Mikloša, že vláda udrží deficit verejných financií na úrovni 3,5 % HDP, ktorú požaduje Medzinárodný menový fond. „Pre najbližšie roky, keď už nemožno očakávať miliardy z privatizácie, neexistuje osvedčený recept na udržanie požadovaného rámca,“ zdôrazňuje rakúsky denník.

Jasným príkladom chýbajúcej dlhodobej perspektívy bol podľa Die Presse aj predaj Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). „Peniaze za SPP mali slúžiť na rozbehnutie dôchodkovej reformy. Po utíchnutí politických nezhôd okolo podmienok predaja však vyšlo najavo, že ministerstvo sociálnych vecí ešte ani nevypracovalo koncept tejto reformy,“ dodáva prestížny denník.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

4. 12. 2020

USD 1,216 0,001
CZK 26,518 0,098
GBP 0,903 0,001
HUF 358,570 0,940
CAD 1,563 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS