ČLÁNOK
Devín banka považuje rozhodnutie vlády za prejav dôvery
8. marca 2001

Devín banka, a.s., Bratislava (DB) považuje predĺženie jej mandátu na deblokácie ruského dlhu, ktoré schválil vládny kabinet, za prejav dôvery vlády voči jej aktivitám. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa DB Oľga Viestová, banka zatiaľ nedostala znenie konečnej podoby vládneho uznesenia a v súčasnosti čaká na jeho odtajnenie. Podľa informácií SITA by sa podpis dodatku pôvodnej mandátnej zmluvy medzi Ministerstvom financií SR (MF) a DB mohol uskutočniť v časovom horizonte jedného až dvoch týždňov.

Vládny kabinet predĺžil Devín banke mandát na deblokácie ruského dlhu voči SR do konca tohto roka. Potvrdil tak dohodu z polovice februára medzi MF a bankou. Podľa O. Viestovej dokáže banka v každom prípade svoje záväzky do konca roka splniť. Podľa uznesenia vlády by schválený dodatok nemal meniť podmienky pôvodnej mandátnej zmluvy. Do 30 dní po podpísaní dodatku bude do predstavenstva DB menovaný zástupca rezortu financií. V rovnakom termíne by sa členmi dozornej rady banky mali stať dvaja predstavitelia MF, jeden zástupca Úradu vlády SR a rovnako jedno kreslo pripadne aj ministerstvu spravodlivosti.

Na základe pôvodnej zmluvy dostala Devín banka v uplynulom roku mandát kabinetu na realizáciu deblokácií dlhu Ruskej federácie voči SR v objeme 40 mil. USD. V polovici roka, keď začala mať problémy s likviditou, vláda tento rámec zvýšila o ďalších 60 mil. USD. V prípade úspešnej deblokácie tejto sumy mala banka získať úver v hodnote 48 mil. USD, pričom zvyšných 12 mil. USD by jej pripadla ako provízia. Mandátna zmluva platila do konca minulého roka. Banke sa však v dohodnutom termíne deblokácie nad stanovený rámec nepodarilo uskutočniť, z pôvodného rámca 40 mil. USD banka získala do konca roka len zhruba polovicu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 1. 2021

USD 1,210 0,003
CZK 26,125 0,036
GBP 0,886 0,005
HUF 357,380 1,140
CAD 1,538 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS