ČLÁNOK
Devín banka je v nútenej správe NBS
27. augusta 2001

Národná banka Slovenska v piatok 24. augusta 2001 zaviedla v Devín banke nútenú správu a podala trestné oznámenia kvôli podozreniu zo spáchania trestného činu. Rozhodla sa kvôli zlému hospodáreniu banky, neplneniu limitov obozretného podnikania obchodných bánk a falšovaniu dokladov súvisiacich so zvýšením kapitálu banky. Informovalo o tom vedenie Národnej banky Slovenska.

Devín banka sa snažila vyriešiť ekonomické problémy zvýšením kapitálu. Mala do nej vstúpiť japonská firma Japan Grade One Co. Ltd. Jej právny zástupca predložil Devín banke nepravé dokumenty o existencii reálnych prostriedkov na zvýšenie základného imania banky. Guvernér centrálnej banky Marián Jusko vyhlásil, že išlo o peniaze, ktoré neexistujú. Manažment banky bez súhlasu Úseku bankového dohľadu Národnej banky Slovenska zaúčtoval operáciu zvýšenia kapitálu. Národná banka Slovenska zistila, že japonská firma vznikla v apríli tohto roku, je majiteľom je jedná fyzické osoba a jej kapitál je asi 1 mil. Sk.

Oficiálne komuniké centrálnej banky konštatuje, že bankový dohľad dôkladne preskúmal predložené doklady a priamo požiadal o ich autorizáciu v príslušných inštitúciách, ktoré ich pravosť mali potvrdiť. Dostal od nich negatívne správy, ktoré potvrdili, že doklady sú falošné a prostriedky na upísanie základného imania neexistujú.

„Na základe týchto nepravých dokumentov investor deklaroval upísanie a splatenie zvýšeného základného imania bez predchádzajúceho súhlasu Národnej banky Slovenska, čím sa stal japonský investor pre Národnú banku Slovenska nedôveryhodným. Manažment banky vydal pokyn na zaúčtovanie týchto operácií, čím stratil dôveru Národnej banky Slovenska,“ konštatuje komuniké.

Devín banka môže svoje problémy vyriešiť tak, že do 31. augusta 2001 potenciálny investor skutočne zloží 3 mld. Sk a kapitálovo posilní banku. Devín banka bude mať v pondelok 27. augusta a utorok 28. augusta uzavreté pobočky.

Národná banka Slovenska súhlasila 19. februára 2001 s tým, aby Devín banka zvýšila základné imanie z 1 mld. Sk na 4 mld. Sk. Rozhodnutie bolo platné do 31. júla a Devín banka požiadala o predĺženie platnosti do 31. augusta 2001.

Objem chránených vkladov v banke predstavoval 11,2 mld. Sk. Fond ochranných vkladov v súčasnosti nedisponuje potrebnou sumou. Predstavitelia NBS sa vyjadrili, že centrálna banka nie je povinná poskytnúť pôžičku fondu. Fond má v súčasnosti požičané 4,3 mld. Sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 7. 2024

USD 1,085 0,001
CZK 25,425 0,063
GBP 0,840 0,001
HUF 393,280 2,850
CAD 1,495 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS