ČLÁNOK
Devín banka chce vymôcť pohľadávky 150 mil. USD ročne
8. marca 1999

Prevažnú časť z tejto sumy by mala banka deblokovať prostredníctvom vývozu vyhoreného paliva, asi 40 až 50 mil. USD by predstavoval dovoz energetického uhlia z Kemerovskej oblasti a dodávka elektrickej energie. V rozhovore pre tlačovú agentúru SITA to uviedol generálny riaditeľ Devín banky Ľubomír Kanis. Upozornil, že Devín banka podpíše novú zmluvu na vymáhanie pohľadávok len za podmienok, že zmluva bude obsahovať presne vymedzené komodity na dovoz a nebudú medzi ne patriť zbrane. Devín banka mala s Ministerstvom financií SR (MF) podpísanú mandátnu zmluvu, ktorej platnosť však vypršala 31. decembra minulého roka. Podľa vyjadrenia ministerky financií Brigity Schmögnerovej, ministerstvo neuzatvorí novú mandátnu zmluvu s Devín bankou ani s inou súkromnou inštitúciou. Mandátna zmluva bude podpísaná len so Slovenskými elektrárňami. Tie si následne vyberú inštitúciu, prostredníctvom ktorej budú pohľadávky deblokovať.
„Ruská strana je pripravená na okamžitú dodávku. Je len potrebné dohodnúť konkrétne platobné podmienky v Slovenských elektrárňach,“ uviedol. Obchodnú činnosť zabezpečuje zahranično-obchodná firma Kimex, s.r.o., Košice, ktorá od roku 1991 dováža na Slovensko suroviny a uhlie. Skúsenosti s deblokáciou dlhou získala firma pri vymáhaní podnikových pohľadávok v rámci ruského dlhu. Podľa riaditeľa Kimexu Jozefa Jankuláka má spoločnosť podpísané zmluvy s ruskými dodávateľmi na dovoz uhlia. „Ruskí dodávatelia sú ochotní zabezpečiť uhlie pre Slovensko, pretože sú schopní za dodávky získať prostriedky z ruského štátneho rozpočtu. Záujem dodávať uhlie pre Slovensko vychádza aj z ich snahy podporiť zamestnanosť v danom regióne,“ skonštatoval.
Predchádzajúca vládna garnitúra uprednostňovala podľa Ľ. Kanisa dovoz elektrickej energie a uhlia avšak za konkrétne platby, nie za odpisovanie dlhu. Riaditeľ Kimexu rovnako ako aj predstavitelia Devín banky očakávajú rýchle riešenie tejto otázky a skoré podpísanie mandátnej zmluvy medzi SE a ministerstvom.
Devín banka sa na deblokáciach zúčastňovala na základe mandátnej zmluvy, ktorá bola podpísaná v čase, keď bol šéfom banky Karol Martinka. Jeho manželka bola poradkyňou expremiéra Vladimíra Mečiara. Devín banka slúžila ako finančný sprostredkovateľ, pričom z deblokovaného majetku mala 20-percentnú províziu. Pohľadávky v hodnote 450 miliónov amerických dolárov by teraz v Rusku mali deblokovať Slovenské elektrárne.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 7. 2024

USD 1,085 0,001
CZK 25,425 0,063
GBP 0,840 0,001
HUF 393,280 2,850
CAD 1,495 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS