ČLÁNOK
Devín banka bude môcť deblokovať dlh Ruska do konca roka
7. marca 2001

Vládny kabinet predĺžil Devín banke, a.s. (DB) mandát na deblokácie ruského dlhu voči SR. Potvrdil tak dohodu z polovice februára medzi Ministerstvom financií SR (MF) a bankou. Ministerstvo materiál do vlády predložilo ako tajný. Predstavitelia vlády po svojom zasadaní informovali, že dodatkom sa do konca uplynulého roka mandátna zmluva s Devín bankou predlžuje až do konca roka 2001. Banka pôvodne požadovala predĺženie zmluvy o pol roka.

Podľa v stredu prijatého uznesenia vlády by schválený dodatok nemal meniť podmienky pôvodnej mandátnej zmluvy. Do 30 dní po podpísaní dodatku bude do predstavenstva DB menovaný zástupca rezortu financií. V rovnakom termíne by sa členmi dozornej rady banky mali stať dvaja predstavitelia MF, jeden zástupca Úradu vlády SR a rovnako jedno kreslo pripadne aj ministerstvu spravodlivosti.

Vicepremiér pre ľudské práva, menšiny a regionálny rozvoj Pál Csáky po rokovaní kabinetu nevylúčil, že samotná zmluva s bankou bude nakoniec odtajnená. Podpredseda vlády pre ekonomiku Ivan Mikloš sa v informovaní obmedzil iba na fakt, že ministri predĺžili mandátnu zmluvu s bankou do konca roka.

Na základe pôvodnej zmluvy dostala Devín banka v uplynulom roku mandát kabinetu na realizáciu deblokácií dlhu Ruskej federácie voči SR v objeme 40 mil. USD. V polovici roka, keď začala mať problémy s likviditou, vláda tento rámec zvýšila o ďalších 60 mil. USD. V prípade úspešnej deblokácie tejto sumy mala banka získať úver v hodnote 48 mil. USD, pričom zvyšných 12 mil. USD by jej pripadla ako provízia. Mandátna zmluva platila do konca minulého roka, banke sa však v dohodnutom termíne deblokácie nad stanovený rámec nepodarilo uskutočniť. Podľa predstaviteľov DB zrealizovanie už dohodnutých kontraktov by malo byť krátkodobou záležitosťou.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 10. 2021

USD 1,162 0,003
CZK 25,519 0,014
GBP 0,845 0,002
HUF 361,590 0,950
CAD 1,435 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS