ČLÁNOK
Deutsche Telekom podpísal zmluvu o vstupe do ST
18. júla 2000

Rozhodnutie vlády SR prijať našu ponuku na kúpu 51-percentného podielu na Slovenských telekomunikáciách (ST) pre nás predstavuje veľký dôkaz dôvery. My v tom však súčasne vidíme záväzok, aby sme ST podporovali, aby sme posilnili a rozvinuli ich pozíciu vedúceho telekomunikačného podniku krajiny. Slovenské telekomunikácie rozvinieme na jednu z najúspešnejších telekomunikačných spoločností v Strednej Európe. Povedal to pri podpise zmluvy o vstupe strategického partnera do ST člen predstavenstva spoločnosti Deutsche Telekom Detlev Buchal.

Ako uviedol, nemecká spoločnosť sa zaviazala zvýšiť hustotu prípojok do konca roku 2004 z terajších 29 % na 45 %, čím sa podľa D. Buchala drasticky zníži zoznam čakateľov na telefónnu prípojku. V rovnakom období v celej krajine dôjde k digitalizácii, čo predstavuje predpoklad pre rýchlejšie pripojenie účastníkov ako aj bezproblémovejšie zavádzanie nových telefónnych služieb. V oblasti mobilnej komunikácie pripravuje nemecký partner investície do rozvoja dátových služieb spoločnosti EuroTel ako rozvoj štandardu GPRS, ktorý predstavuje prechod medzi súčasným štandardom GSM a štandardom budúcnosti UMTS.

„Je škoda, že k tomuto kroku sme sa dostali až dnes, hoci už v roku 1995 prijala vláda uznesenie o príprave transformácie ST na akciovú spoločnosť s následným vstupom zahraničného kapitálu,“ povedal minister Jozef Macejko pri podpise privatizačnej zmluvy.

Ako pre SITA povedal prezident Fondu národného majetku (FNM) Jozef Kojda, časť akcií ST (15 %) dostal FNM na svoj účet už v pondelok, 17. júla. Podľa jeho vyjadrenia fond tento podiel do jedného roka určite nepredá, použije ho však na založenie s cieľom získať úverové zdroje.

Ďalší postup ukončenia procesu závisí od postupu Protimonopolného úradu SR (PMÚ), ktorý musí rozhodnúť o povolení koncentrácie oboch spoločností, a Telekomunikačného úradu SR (TÚ SR), ktorí má udeliť telekomunikáciám dve licencie – licenciu ST a licenciu mobilného operátora EuroTel. Ako však pre SITA povedal predseda PMÚ Peter Nižňanský, nič nestojí v ceste, aby úrad takéto povolenie udelil. Po splnení týchto odkladacích podmienok sa pravdepodobne 27. júla alebo 1. augusta uskutoční valné zhromaždenie akcionárov ST, kde sa rozhodne o vstupe strategického partnera a zvýšení základného imania spoločnosti. Následne na to sa uskutoční druhé valné zhromaždenie akcionárov, kde už Deutsche Telekom ako akcionár rozhodne spolu s ostatnými akcionármi o obsadení vedúcich pozícií v ST.

Predstavitelia nemeckej spoločnosti sa v súvislosti s obsadením pozícií vyjadrovali pomerne zdržanlivo. Podľa ministra Macejku je to spôsobené tým, že doteraz nie je presne známy postup, ako sa tieto pozície budú obsadzovať, hoci akcionárska zmluva predikuje určitú konšteláciu predstavenstva. Podľa Macejku je však pravdepodobné, že post predsedu predstavenstva obsadí zástupca nemeckej strany. Výberové konanie na podpredsedu predstavenstva prebehne podľa ministra podľa plánu a víťaz bude navrhnutý nemeckému partnerovi. Ako minister uviedol, záujem o post predsedu predstavenstva ST majú po odstúpení dvoch kandidátov 17 záujemcovia.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

8. 12. 2023

USD 1,078 0,001
CZK 24,354 0,002
GBP 0,857 0,001
HUF 381,900 0,520
CAD 1,463 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS