ČLÁNOK
Deutsche Börse úspešná vo svojej IPO
5. februára 2001

Nemecká spoločnosť Deutsche Börse prevádzkujúca Frankfurtskú burzu vstúpila razantne do pondelkového obchodovania, pričom si zadovážila emitovaním nových akcií formou verejnej ponuky (Initial Public Offering – IPO) viac ako miliardu eúr do ďalšieho kola konsolidácie európskych búrz.

Prvá väčšia tohtoročná verejná ponuka v Európe sa stretla u investorskej verejnosti s priaznivým ohlasom. Cena akcií stúpla oproti uvádzacej cene 335 EUR v priebehu pondelka o 9 %. „Ide to vynikajúco, každému sa to páči,“ povedal obchodník banky Merck Finck & Co, Eckard Fram.

O nové akcie, ktoré nemeckej spoločnosti priniesli 1,16 mld. EUR v hotovosti, bol 23-krát väčší záujem, ako sa pri IPO pôvodne predpokladalo. Spoločnosť Deutsche Börse, ktorá sa takto pripravuje na konsolidáciu európskeho kapitálového trhu, upútala mimoriadnym spôsobom i zahraničných inštitucionálnych investorov.

Ako povedal generálny riaditeľ Werner Seifert, spoločnosť má po pondelkovej IPO k dispozícii významnú sumu peňazí, ktorá jej umožní zohrať kľúčovú rolu v konsolidácii európskeho burzového a zúčtovacieho sektoru.

Obchodovanie s akciami Deutsche Börse sa začalo pri cene 362 EUR, pričom novovydané akcie boli kótované pri kurze 335 EUR, čo je horná hranica intervalu stanoveného v procese oceňovanie účtovnej hodnoty. O 10:47 stredoeurópskeho času sa akcie Deutsche Börse obchodovali o 8,95 % vyššie na úrovni 364,97 EUR. Trhová kapitalizácia spoločnosti tak dosiahla hodnotu 3,75 EUR. Za prvé tri hodiny obchodovania bolo zobchodovaných viac ako jeden milión akcií. „Myslíme si, že spoločnosť Deutsche Börse so svojou technologickou výhodou musí hrať v európskom kontexte kľúčovú rolu. Domnievame sa, že to nebude len udalosť jedného dňa – spoločnosť by mala preukázať prijateľné výsledky,“ povedal správca fondov hamburskej spoločnosti Nordinvest, Boris Boehm. Nordinvest spravuje v súčasnosti majetok v hodnote 4,5 mld. EUR.

Deutsche Börse oživila myšlienku uvedenia akcií na verejný trh po tom, ako sa jej minulý rok nepodarilo zlúčiť s Londýnskou burzou (LSE). Spoločnosť Nasdaq so sídlom v USA oznámila minulý týždeň, že plánuje v priebehu troch až šiestich mesiacov preraziť na európsky trh prostredníctvom dohody s paneurópskou burzou Easdaq alebo LSE. Takýto krok by mohol vyvolať nové kolo konsolidácie medzi hlavnými európskymi burzami. Deutsche Börse vlastní polovicu burzy derivátov Eurex, 50 % medzinárodného zúčtovacieho centra Clearstream a polovicu spoločnosti Xetra -systémovej divízie burzy. Nemecká burza si konkuruje s burzou Euronext z pohľadu trhovej hodnoty na nej kótovaných spoločností. Burza LSE je podľa tohto kritéria najväčšou európskou burzou.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 1. 2021

USD 1,212 0,000
CZK 26,163 0,027
GBP 0,890 0,001
HUF 359,990 0,420
CAD 1,541 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS