ČLÁNOK
Deutsche Börse umožní obchodovanie s americkými blue chips
4. júna 2001

Frankfurtská burza uskutočnila kľúčový krok vo svojom snažení o posilnenie svojho vplyvu v Európe, keď sa spojila so spoločnosťou Dow Jones Indexes a dvoma renomovanými investičnými bankami, aby mohla ponúknuť elektronické obchodovanie s 200 americkými blue chips.

Likviditu obchodovania s americkými titulmi budú zabezpečovať investičné domy Goldman Sachs a Morgan Stanley. Akcie budú pochádzať z kľúčových akciových indexov Dow Jones, S&P 100 a Nasdaq 100, pričom sa budú obchodovať v eurách na frankfurtskej obchodnej platforme Xetra.

S projektom globálneho obchodovania prichádza Deutsche Börse rok po svojom pokuse o konsolidáciu európskeho burzového sektora prostredníctvom fúzie s britskou London Stock Exchange. Pokus, ktorý sa skončil fiaskom, odhalil zvýšenú rivalitu medzi tromi hlavnými európskymi burzami – LSE, Deutsche Börse a Euronextom.

S náskokom voči svojim hlavným konkurentom oznámila Deutsche Börse, že hodnota najsledovanejšieho amerického akciového indexu Dow Jones Industrial Average sa bude kalkulovať o 6,5 hodiny skôr než doteraz, aby zohľadnila frankfurtské obchodovanie s americkými titulmi. Index bude teda aktívny od 9:00 SEČ až do uzatvorenia amerických trhov.

Obchodovanie s americkými blue chips na platforme Xetra by malo začať v septembri a podľa člena predstavenstva Volkera Potthoffa existujú plány na rozšírenie konceptu globálneho trhu o akcie z juhovýchodnej Ázie. Projekt by mal znížiť náklady na obchodovanie s americkými akciami, v súčasnosti len veľmi slabo obchodovanými na frankfurtskom burzovom parkete, na úroveň nemeckých titulov.

Zúčtovanie a vysporiadanie obchodov sa uskutoční v rámci jedného dňa prostredníctvom clearingového domu Clearstream International, ktorý je v 50-percentnom vlastníctve Deutsche Börse. Do projektu sa zapojí aj dcérska spoločnosť frankfurtskej burzy Eurex, ktorá je najväčším organizátorom trhu derivátov na svete. Eurex ponúkne obchodovanie s opciami na najlikvidnejšie americké tituly.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 1. 2021

USD 1,214 0,001
CZK 26,080 0,000
GBP 0,887 0,001
HUF 358,610 1,280
CAD 1,544 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS