ČLÁNOK
Deutsche Bank výrazne zmení model riadenia
29. januára 2002

Jedna z najväčších európskych finančných inštitúcií – Deutsche Bank (DB) už zakrátko radikálnym spôsobom zmení kľúčové riadiace štruktúry, čím sa zároveň odkloní od doteraz všeobecne akceptovaného nemeckého modelu.

V máji sa totiž do čela DB dostane Josef Ackermann, no už teraz veľmi razantne trvá na zvýraznení silného exekutívneho štýlu vedenia banky.

Ackermann, ktorý sa narodil vo Švajčiarsku, bude vôbec prvým šéfom DB s iným, ako nemeckým pôvodom.

Veľmi vplyvný exekutívny výbor bude riadiť všetky rozhodujúce bankové operácie. V ňom budú zastúpení špičkoví experti na globálne produkty z dvoch najväčších divízií, ktorými sú firemné a investičné bankovníctvo (CIB) a privátna klientela + riadenie aktív (PCAM) s tým, že ich hlavným koordinátorom sa stane J. Ackermann.

Zároveň sa podstatne zoštíhli riadiaca rada, teda kolektívny orgán ktorý má podľa nemeckého práva rozhodujúce slovo v obchodných záležitostiach. Po zmenách v organizačnej a riadiacej štruktúre sa jej pozícia zredukuje a vplyv obmedzí.

Pripravované zmeny sa doteraz interpretovali ako boj medzi Ackermannom a terajším prezidentom DB Rolfom Breuerom, ale fakt, že nový model riadenia predloží 31. januára 2002 v rámci prezentácie hospodárskych výsledkov za uplynulý rok práve Breuer, je podľa analytikov signálom, že reorganizáciu DB podporuje staré i nové vedenie.

Ackermannov tlak na eliminovanie úlohy kolektívneho riadiaceho orgánu a posilnenie exekutívnej zložky, teda preferovanie pozície výkonného riaditeľa Deutsche Bank na báze amerického štýlu, ktorý má úplnú kontrolu nad stratégiou banky, môže byť určitým precedensom pre ostatné nemecké spoločnosti.

Nová riadiaca schéma však vyvoláva aj obavy, ktoré spočívajú v tom, že v DB získajú nielen rozhodujúci, ale vari aj neúmerný vplyv najmä investiční bankári so sídlom v Londýne a New Yorku.

Terajšie vedenie kategoricky popiera, že by dokonca mohlo dôjsť k zmene frankfurtského sídla Deutsche Bank. Jej tradičná „bašta“ by však mohla stratiť svoje postavenie a stať sa niečím, čo denník Financial Times nedávno prirovnal iba k „E-mailovej adrese“…


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 6. 2024

USD 1,072 0,003
CZK 24,898 0,012
GBP 0,845 0,001
HUF 397,390 1,050
CAD 1,470 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS