ČLÁNOK
Deutsche bank očakáva, že NBS zníži sadzby o 50 bázických bodov
25. septembra 2002

Deutsche Bank (DB) očakáva, že Národná banka Slovenska (NBS) by do konca tohto roka mohla znížiť úrokové sadzby až o 50 bázických bodov, pričom už ku koncu októbra by ich mohla zredukovať o 25 bázických bodov. K tomuto kroku by malo NBS podnietiť zmiernenie obáv ohľadom vysokého dvojitého deficitu. Nový vládny kabinet by mal totiž podľa DB potvrdiť súčasný cieľ rozpočtového deficitu na rok 2003 vo výške 3,5 % hrubého domáceho produktu (HDP), ktorý stanovilo ministerstvo financií. Išlo by tak o jednopercentný a možno vyšší pokles deficitu vyjadrený podielom k HDP v porovnaní s očakávaným rozpočtovým deficitom v roku 2002. Zníženie úrokových sadzieb očakáva aj Bank Austria Creditanstalt (BA/CA), a to v tomto roku o 25 až 50 bázických bodov a v budúcom roku o ďalších 50 až 75 bodov.

Ako ďalej uvádza DB vo svojej analýze, v budúcom roku bude kľúčovou oblasťou fiškálna reforma. Zo strednodobého hľadiska DB predpokladá, že medzi štyrmi stranami, ktoré by mohli vytvoriť pravicovú koalíciu, bude konsenzus ohľadom reforiem v zdravotníctve a sociálnom systéme. Podľa BA/CA očakávané reformy by mali v nasledujúcich mesiacoch podnietiť zvýšenie ratingu Slovenska na BBB, čím by dosiahol úroveň ratingu Litvy. K zvýšeniu ratingu na BBB+, ako má Poľsko a Lotyšsko, by malo dôjsť k v nasledujúcich 12 až 18 mesiacoch.

DB očakáva, že slovenská koruna bude naďalej posilňovať, najmä po oficiálnom menovaní vládnej koalície vedenej Mikulášom Dzurindom a po dohode o ministerských kreslách. Z dlhodobého hľadiska by koruna mala tiež ťažiť z ďalšieho prílevu zahraničných investícií. BA/CA predpokladá, že koruna v horizonte niekoľkých týždňov dosiahne úroveň 42 SKK/EUR.

Vytvorenie vlády bez Roberta Fica by podľa DB malo tiež uľahčiť proces privatizácie, najbližšie predaj monopolného výrobcu elektrickej energie Slovenské elektrárne. Investície na zelenej lúke, kde Slovensko zaostávalo za ostatnými krajinami strednej Európy v dôsledku neskoršieho začiatku ekonomických reforiem a tiež vysokého stupňa politickej nestability, by mali tiež posilniť. DB očakáva, že potenciálni investori budú veľmi pozitívne reagovať na výhľady stabilnej proreformne orientovanej pravicovej vlády.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 5. 2024

USD 1,082 0,004
CZK 24,770 0,039
GBP 0,851 0,000
HUF 389,450 2,370
CAD 1,483 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS