ČLÁNOK
Deutsche Bank a Axa rokujú o dohode, ktorá by mohla viesť k budúcej strategickej spolupráci
16. marca 2001

Ide o dialóg na najvyššej úrovni a doteraz nie sú k dispozícii všetky podrobnosti. Zrejmé je iba to, že francúzska poisťovacia spoločnosť Axa sa chce výrazne presadiť na nemeckom lukratívnom trhu vzápätí po tom, čo uviazli podobné rokovania DB s nemeckou poisťovňou Allianz.

Axa zároveň kontroluje Axa Colonia, ktorá je štvrtým najväčším poisťovacím subjektom v Nemecku. I keď do tejto chvíle nie je jednoznačné, či by sa v rámci rokovaní medzi DB a Axou malo dospieť k „paktu alebo aliancii“ je jasné a logické, že z plánovanej symbiózy by mali vyťažiť obidve strany.

Axa má záujem o dcérsku spoločnosť DB – Deutscher Herold, ktorá sa takisto zaoberá poisťovníctvom.

Axa by určite profitovala aj z on-line prepojenej distribučnej siete Deutsche Bank s názvom DB-24.

Nemecká strana by na druhej strane rada získala sieť obchodných miest vo Francúzsku, osobitne v čase, kedy sa začínajú naplno prejavovať tendencie vzniku privátnych penzijných štruktúr, na ktorých by sa DB chcela podieľať výraznou mierou nielen v Nemecku, ale aj v zahraničí.

Preto chce získať prístup do európskej siete Axy, čím by sa jej distribučná platforma zásadne rozšírila.

Podľa britského denníka Financial Times je nemecká stratégia jasná – rokovať s viacerými poisťovacími spoločnosťami a vybrať ponuku, ktorá bude obchodne najvýhodnejšia. DB sa vôbec netají tým, že udržuje kontakty aj s talianskym poisťovacím gigantom Generali a stále sa nevzdáva ani možnosti spolupracovať s Allianzom.

DB začala s touto najväčšou nemeckou poisťovňou rokovať ešte počas uplynulého roka po neúspešnej fúzii s Dresdner Bank.

Allianz by takisto chcel mať svoj podiel v distribučnej sieti DB-24, v Deutscher Herold, ako aj v DWS, organizačnej jednotke, ktorá spravuje otvorené podielové fondy.

DB však viac razy naznačila, že Allianz so svojou úzkou špecializáciou na poisťovacie produkty by mohol iba veľmi ťažko ponúknuť adekvátne a recipročné služby i výhody.

Počas tohto a budúceho mesiaca sa ešte očakávajú viaceré rokovania DB s Allianzom, avšak podľa štúdie Credit Lyonnaise Securities sú obidve strany od seba značne vzdialené a rovnako vzdialená je aj perspektíva možnej dohody.

Nemožno však vylúčiť ani ďalšiu variantu, podľa ktorej sú terajšie rozhovory medzi zástupcami DB a Axou iba akýmsi nástrojom tlaku na Allianz, aby bol voči Deutsche Bank podstatne ústretovejší.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 5. 2024

USD 1,085 0,002
CZK 24,738 0,010
GBP 0,852 0,000
HUF 387,080 0,970
CAD 1,483 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS