ČLÁNOK
Detaily štátneho programu bankových garancií by mali byť podľa Hegera zverejnené najneskôr na budúci týždeň
14. mája 2020

Podnikatelia by sa definitívne parametre štátom garantovaných úverov za stovky miliónov eur mali dozvedieť najneskôr na budúci týždeň. Tvrdí to minister financií Eduard Heger, podľa ktorého bolo v aktuálnom štádiu predovšetkým dôležité schváliť v parlamente v tomto smere novú legislatívu, čo sa stalo v stredu prijatím novely lex korona vo finančnej oblasti. Podpísať ju ešte musí prezidentka.

„Teraz bolo dôležité, aby sa schválil zákonný rámec, na to sme čakali. Celú túto schému musíme dať na notifikáciu do Európskej komisie a bez toho, aby bol schválený zákon, sme to nemohli urobiť,“ povedal Heger po štvrtkovom rokovaní vládneho kabinetu. Po podpise novely prezidentkou následne štát pristúpi k uzatváraniu dohôd s jednotlivými bankami. „Akonáhle toto bude vykonané, odprezentujeme celý návrh verejnosti, aby presne vedeli podnikatelia, čo ich čaká a s akými parametrami. Ja predpokladám, že najneskôr na budúci týždeň,“ dodal.

Cieľom štátneho programu bankových garancií je predovšetkým zabezpečiť likviditu pre všetky veľkostné kategórie podnikov na Slovensku. Finančnú pomoc majú na základe schváleného právneho rámca poskytovať Eximbanka a fondy spravované spoločnosťou Slovak Investment Holding, pričom pomoc sa poskytne prostredníctvom bánk a pobočiek zahraničných bánk.

Finančnú pomoc je možné poskytnúť vo forme záruky za úver poskytnutý bankou, ako aj odpustením poplatku za záruku za úver. Poplatok za záruku za úver poskytnutý bankou je možné podniku odpustiť, ak podnik v období určenom v zmluve o úvere udrží úroveň zamestnanosti. Podnikateľ na to, aby mohol získať pomoc, nesmie mať voči sociálnej a zdravotnej poisťovni pohľadávky na poistnom. Podnik zároveň nesmie byť v konkurze a reštrukturalizácii.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 1. 2021

USD 1,216 0,000
CZK 26,152 0,058
GBP 0,890 0,004
HUF 357,610 0,230
CAD 1,546 0,011

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS