ČLÁNOK




Desať najväčších podvodníkov na svete
7. decembra 2008

Desať najväčších podvodníkov na svete
Páchateľmi podvodov boli často vrcholoví manažéri najväčších firiem, ktorí mali kedysi nespochybniteľnú reputáciu a považovali ich za vzor, ktorý treba napodobňovať
 
Britský denník The Times zverejnil zoznam desiatich najväčších finančných podvodníkov. Buď sa vyhýbali plateniu daní, manipulovali finančnými výkazmi a často si mýlili pokladňu firmy s osobnou peňaženkou. Mimochodom každý podvod trvá nie viac ako tri či štyri roky.
Páchateľmi podvodov boli často vrcholoví manažéri najväčších firiem, ktorí mali kedysi nespochybniteľnú reputáciu a považovali ich za vzor, ktorý treba napodobňovať.

Napríklad Dennis Kozlowski, bývalý šéf americkej priemyselnej skupiny Tyco, bol nie raz považovaný za najlepšieho manažéra roka. Ako sa ukázalo bol priemerným podvodníkom, lebo svoju rozkošnú vilu musel vymeniť za väzenskú celu v nápravnovýchovnom zariadení štátu New York.
Ako svedčia skúsenosti prvej šestice ratingu, zamotať sa do finančnej aféry sa nesnažia mocní tohto sveta osamote, ale spolu s kolegom. Stabilné duo tvoria riaditeľ firmy a jej finančný riaditeľ. Nie je to nudné, je to overené praxou a spoľahlivé. Jediným rizikom je to, že jeden zo spoločníkov v podvode povie všetko o kolegovi kvôli tomu, aby súd bol k nemu lojálnejší.
V ratingu podvodníkov vedie Bernard Ebbers. Bývalý šéf jedného zo základných operátorov telefonickej komunikácie na americkom trhu, firmy WorldCom bol odsúdený za organizáciu podvodu v hodnote 11 mld. USD. Bol to zatiaľ najväčší podvod v americkej histórii. V dôsledku bankrotu zostalo bez práce 17 000 zamestnancov. Už počas samotného súdu sa Bernard priznal, že nikdy úplne nepochopil umenie zostavovania účtovných výkazov.
Jeho spoločník Scott Sullivan dostal päťročný trest väzenia, namiesto pôvodne plánovaných 185 rokov. Bolo to práve preto, lebo všetko zvalil na Ebbersa. Na súde vystupoval ako hlavný svedok.
 
Dennis Kozlowski a Mark Schwartz sa rozhodli, že spoločnú čašu horkosti vypijú rovným dielom. Nikto z nich nesvedčil proti tomu druhému. Každý z nich dostal po 25 rokov väzenia. Vedúci manažéri koncernu Tyco voľne využívali peniaze korporácie pre svoje osobné účely. Za peniaze podniku si kupovali odevy, šperky, umelecké diela, platili súkromné večierky na exotických ostrovoch.
 
Len jeden  nezvyčajný záves pre sprchu v dome manželov Kozlowski podnik vyšla na šesť tisícok USD. Keď vedeli aká je skutočná situácia vo firme, predali svoje balíky akcií Tyco a len potom o stave vo firme informovali ostatných akcionárov.
 
Ešte jedno duo, ktoré bolo odsúdené, kedysi viedlo spoločnosť Enron. Bol to generálny riaditeľ Jeffery Skilling a finančný riaditeľ Andrew Stuart Fastow. Obaja skrývali miliardové straty firmy, klamali audítorom a využívali dôverné informácie na hry na burzovom trhu s akciami. Škandál vrhol tieň aj na prezidenta USA. George Bush sa priatelil s bývalým generálnym riaditeľom firmy Kennethom Layom. Jefferey Skilling dostal 25 rokov väzenia. Andrew Fastow využil skúsenosti svojich predchádzajúcich kolegov a pomohol súdu pri vyšetrovaní ostatných manažérov Enronu. Dosal 6 rokov väzenia a súčasne mu z účtov konfiškovali majetok v hodnote 29 mil. USD.
Na siedmej priečke ratingu podvodníkov je Martin Grass, bývalý šéf spoločnosti Rite Aid, ktorá prevádzkovala sieť lekární v USA. Dostal sa do väzenia, lebo firme prikrášlil účtovníctvo o 1,6 mld. USD zisku. Bol odsúdený za 36 prípadov falzifikácie účtovníctva, falšovania stenografických záznamov zo zasadnutí predstavenstva, poskytovanie falošných informácií Komisii pre cenné papiere a burzy USA (SEC) a z fabrikovania dôkazov. Priznal sa, že je vinný, ale nevzal si ani jeden cent z peňazí firmy, len skrýval skutočný stav vecí pred akcionármi.

Samuel D. Waksal, zakladateľ a generálny riaditeľ firmy ImClone Systems, ktorá sa špecializuje vo sfére zdravotníctva a biotechnológií – popálil sa na tom, že využíval dôverné informácie na špekulatívne obchody. Keď ho začali vyšetrovať dal podriadeným príkaz, aby zničili kompromitujúce materiály. Waksal skončil so siedmimi rokmi väzenia.
Na deviatej priečke ratingu je Angličan Carlton Cushnie. Svojho času bol predsedom predstavenstva a výkonným riaditeľom finančnej skupiny Versailles. Hoci ho neodsúdili kvôli bankrotu firmy v roku 2000, súd skonštatoval, že je vinný za mnoho miliónový podvod v dcérskej firmeVersailles Traders a odsúdil ho na šesť rokov väzenia.  Po tom ako predal svoju vilu v Saint Tropez, Cushnie mohol zaplatiť takmer 20 mil. USD kompenzácií obetiam jeho finančných machinácií.
 
Rating uzatvára Nigel Potter. Je to bývalý šéf stávkovej kancelárie
Wembley. Je jediný z celej desiatky, ktorý sa popálil na úplatkoch. Snažil sa podplatiť poslanca. Keď vyhlasovali rozsudok, obžalovaný povedal, že ak by skôr vedel to, čo vie teraz, správal by sa úplne ináč. Dostal tri roky.
 
 

Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 4. 2024

USD 1,063 0,002
CZK 25,275 0,008
GBP 0,863 0,007
HUF 393,900 1,400
CAD 1,459 0,007

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS