ČLÁNOK
Denné škody zo štrajku železničiarov budú 60 mil. Sk
22. februára 2000

Rátať treba aj s prípadnou stratou niektorých prepravcov a cestujúcich, ktorí si nájdu iný spôsob prepravy, pričom pokles výkonov železníc bude mať nežiaduci vplyv na zamestnanosť. Agentúru SITA o tom informoval hovorca ŽSR Miloš Čikovský.

Generálny riaditeľ ŽSR Andrej Egyed odoslal v pondelok výzvu zamestnancom železníc v súvislosti s vývojom kolektívneho vyjednávania, v ktorom znovu objasňuje pozíciu ŽSR. „Kroky ŽSR vždy smerovali a naďalej budú smerovať k takej kolektívnej zmluve, ktorej plnenie sme schopní reálne obhájiť a zabezpečiť,“ uvádza sa v tejto výzve. Súčasne generálny riaditeľ upozorňuje zamestnancov na možné dôsledky štrajku. Podľa neho, ak zamestnanec súhlasí so štrajkom, mal by si uvedomiť, že svojim podpisom stráca mzdu a sociálne dávky počas celého obdobia štrajku.

Na rokovaní ponúkol generálny riaditeľ ŽSR Andrej Egyed zvýšenie priemernej mzdy o 300 Sk oproti minulému roku, čo predstavuje 2,4-percentný nárast. Toto zvýšenie malo byť premietnuté do prémií, aby sa tým vytvorili väčšie motivačné možnosti pri riešení ekonomickej situácie ŽSR. Okrem toho vzhľadom na zmeny daňových zákonov vzrastie čistá mzda zamestnanca priemerne o ďalších 500 Sk. ŽSR navyše ponúkli odborovým centrálam možnosť rokovania o ďalšom mzdovom náraste po 1. júli 2000 podľa očakávaného vývoja ekonomickej situácie podniku. Odborové centrály tento návrh odmietli, čo tlmočil v mene všetkých odborových centrál predseda Odborového združenia železničiarov Imrich Sedláček. Podľa ich stanoviska sú odborári ochotní rokovať o zvýšení priemernej mzdy o 10 až 13 percent.

Bezprostredne po neúspešnom rokovaní zahájil svoju činnosť Štrajkový štáb odborových centrál na ŽSR. Na jeho rokovaní sa prijalo jednoznačné rozhodnutie o zahájení činnosti štrajkových výborov v jednotlivých regiónoch. Štrajkový štáb adresoval výzvu všetkým zamestnancom ŽSR bez ohľadu na členstvo v akejkoľvek odborovej organizácii, ale aj odborovo neorganizovaným, aby podporili postup predstaviteľov odborových centrál. Svoj súhlas s vyhlásením štrajku môžu zamestnanci vyjadriť zapísaním sa do zoznamu účastníkov štrajku.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 2. 2024

USD 1,081 0,005
CZK 25,352 0,020
GBP 0,855 0,001
HUF 391,950 1,750
CAD 1,469 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS