ČLÁNOK
Deň po útoku bola atmosféra na trhoch pokojná, situácia sa opatrne stabilizuje. Dopady útokov v USA na korunu sú možné hlavne cez neúspešnú privatizáciu.
13. septembra 2001

Obchodovanie na svetových trhoch je obmedzené, americké trhy zostali zavreté a centrálne banky vyzvali investorov len na nevyhnutné obchodovanie s dolárom. Trhy očakávajú vlnu radikálneho znižovania sadzieb vo svete, ktoré by malo povzbudiť otrasenú dôveru investorov aj spotrebiteľov.

Možné dôsledky pre slovenskú korunu a slovenskú ekonomiku v priamom dopade udalostí v USA vidíme hlavne cez náš export do štátov EÚ a V4. Ochabnutie aktivity už aj tak v nevýrazne rastúcich ekonomikách môže pôsobiť na ešte rapídnejší pokles našich exportov s oslabujúcimi tlakmi na korunu. Koruna je, podľa nášho názoru, ohrozenejšia cez možné neúspešné privatizačné projekty SP a SPP. Hlavne v prípade Slovenskej poisťovni je reálne riziko, že veľkí hráči, postihnutí vyplácaním miliárd na poistkách, cúvnu a nezúčastnia sa, prípadne ponúknu veľmi nízke ceny.

Na slovenskú ekonomiku bude vplývať aj rast základných komodít a v neposlednom rade bude na slovenskú korunu vplývať dôvera investorov v emerging trhy, z ktorých sa v časoch krízy sťahujú do bezpečnejších nástrojov a mien.

Voči doláru koruna končila na 47,85 Sk za dolár a voči českej korune na 1,269 SK za jednu českú korunu.

Na peňažnom trhu si domáce banky dorovnávali svoje pozície a aj zahraničné subjekty sa sústredili hlavne na jednodňové operácie. Na obchodovanie v domácej mene pritom podľa dílera Slovenskej sporiteľne Pavla Jánošíka nemali mimoriadne udalosti v USA výrazný dopad. Problémy nastali len so swapovými operáciami, avšak aj tie sa nakoniec dostali do starých koľají. „V stredu začali nerezidenti vyberať týždňové, dvojtýždňové a čiastočne mesačné depozitá,“ povedal díler.

Na trhu sa v stredu vyrovnali prostriedky z pravidelného dvojtýždňového repotendra Národnej banky Slovenska (NBS). Zo sektora odišlo 18,5 mld. Sk z aktuálneho a prišlo 17 mld. Sk z maturujúceho repotendra. Tieto pohyby prostriedkov predstavovali jediný cash flow v sektore.

Ministerstvo financií vypísalo aukciu desaťročných štátnych dlhopisov s fixným kupónom vo výške 8,3 % p.a. Štát plánuje v aukcii získať objem 2,7 mld. Sk. Podľa dílera by sa dopyt komerčných bánk mohol pohybovať na úrovni približne 3 mld. Sk.

V utorok bankové domy deponovali na účtoch v centrálnej banke 30,222 mld. Sk, čo na kumulatívnej báze predstavuje plnenie na 100,99 %. „V sektore bolo v stredu približne o miliardu menej prostriedkov ako je predpis centrálnej banky, ale ku koncu týždňa by banky mali plniť predpísané rezervy kumulatívne tesne nad hodnotou 100 %,“ povedal díler.

V stredu sa najkratšie splatnosti až mesačné zdroje obchodovali na úrovni 7,6 / 7,8 % p.a. Cena polročných a deväťmesačných zdrojov počas obchodovania stagnovala, pričom podľa dílera banky o tieto peniaze neprejavili takmer žiadny záujem. Deväťmesačné a ročné úložky sa v stredu pohybovali na výnosovej krivke 7,7 / 7,9 % p.a.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 11. 2020

USD 1,190 0,001
CZK 26,138 0,037
GBP 0,891 0,000
HUF 361,180 0,050
CAD 1,547 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS