ČLÁNOK
Demonopolizácia telefónnych sietí prinesie úpravu cien
25. júla 2002

Premietnutie skutočného pomeru fixných a variabilných nákladov do cien Slovenských telekomunikácií, a.s. (ST), sa má postupne uskutočniť do roku 2004, demonopolizácia miestnych telefónnych sietí však môže tento rebalansig urýchliť, vyhlásil v stredu v Banskej Bystrici pre agentúru SITA viceprezident ST pre komunikáciu Ján Kondáš. Dodal, že súčasný paušál ešte neodzrkadľuje skutočnú výšku nákladov na zriaďovanie a údržbu siete a že treba čakať jeho ďalší nárast, no jeho konečná výška istotne nebude viac ako dvojnásobkom terajšej.

Kondáš na tlačovej besede podčiarkol, že sekundová tarifikácia je pre ST základňou pre ďalší vývoj cenového systému vrátane obdobia po ukončení monopolu pre hlasové služby. V jej zavádzaní sa SR priradila k popredným štátom v Európe. Po 30 sekundách ju uplatňuje ju Rakúsko, Belgicko po minúte, Španielsko od prvej sekundy, ale je tu predpísaná minimálna suma, a Maďarsko na opčné, vybraté čísla. Budúci cenový vývoj vraj ovplyvní jednak rozhodnutie o platení v demonopolizovanej sieti, teda či si klient vyberie operátora natrvalo, alebo pri každom volaní, jednak odhady vývoja trhu. Podľa neho sa vyspelý operátor pozná práve podľa kvality prognóz a jeho schopnosti vzbudiť dopyt či potrebu nových služieb a využívať pripravené riešenia. Poznamenal, že ST nekopírujú Deutsche Telekom (DT), využívajú jeho know-how, ale preskakujú niektoré etapy vývoja. Napríklad súčasné kroky ST pri zavádzaní internetu do škôl absolvoval DT pred štyrmi rokmi a terajšiu aplikáciu ADSL zo strany ST uskutočnil DT pred dvoma rokmi.

Vedúci odboru hlasových služieb ST Ján Horažďovský uviedol, že ST majú v Európe najlacnejšie tarify pre internetové spojenia do piatich či desiatich minút, čo vyhovuje klientom, ktorí len mailujú. Do konca roku sa však plánuje zmena tarifikácie, keďže priemerné pripojenie na internet trvá na Slovensku do 15 až 20 minút. Nevylúčil, že tarifikácia môže ovplyvniť model správania zákazníka.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 5. 2024

USD 1,084 0,002
CZK 24,722 0,013
GBP 0,857 0,002
HUF 387,600 1,420
CAD 1,478 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS