ČLÁNOK
Demokratická strana bude naďalej presadzovať zníženie daní
13. septembra 2001

Demokratická strana (DS) bude v rámci druhého čítania k daňovým zákonom v parlamente naďalej presadzovať razantnejšie zníženie daní z príjmu právnických a fyzických osôb. Za optimálnu sadzbu dane z príjmu právnických osôb (PO) stále považuje sadzbu na úrovni 19 %. Pre svoje pozmeňovacie návrhy zníženia daní bude strana hľadať podporu i u ďalších poslancov. Na stredajšej tlačovej besede to uviedol predseda DS Ľudovít Kaník.

Podľa Kaníka odchádza zo Slovenska kvôli vysokým daniam do krajín s nižším zdanením kapitál miliardových hodnôt. Ako uviedol, takýto efekt by prestal pôsobiť, ak by sa daňové zaťaženie priblížilo nákladom na presun kapitálu. Hranicou pôsobenia efektu by mala byť daň z príjmu PO na úrovni 22 %.

V reakcii na snahu KDH znížiť odvody o 9 % Kaník uviedol, že nejde o realitu, ale iba o túžby kresťanských demokratov. Odmieta návrh KDH na použitie prostriedkov z privatizácie na zníženie štátneho dlhu. Podľa neho je nevyhnutné tieto peniaze vložiť do reformy dôchodkového a sociálneho systému. Zníženie odvodov bez dôchodkovej a sociálnej reformy by podľa Kaníka iba urýchlilo krach celého systému.

Vládna koalícia sa s výnimkou KDH vo štvrtok dohodla na znížení dane z príjmu PO na 26 %. Zrušila však pôvodný návrh, podľa ktorého sa daňová sadzba mala každoročne znižovať o 2 percentuálne body až do roku 2006. Zachované ostalo využitie novej odpisovej politiky a urýchlené odpisovanie už od začiatku budúceho roka. Zníženie odvodového zaťaženia pre zamestnávateľov o 9 %, ktoré navrhovalo KDH, parlament v piatok odmietol posunúť do druhého čítania.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 2. 2024

USD 1,083 0,001
CZK 25,354 0,045
GBP 0,853 0,003
HUF 388,470 1,590
CAD 1,459 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS