ČLÁNOK
Deficit štátneho rozpočtu je najväčšou hrozbou do budúcnosti
10. apríla 2002

Najväčším problémom slovenského hospodárstva je vysoký deficit v oblasti verejných financií a obchodnej bilancie. Zhodli sa na tom účastníci diskusie na tému Možné zmeny hospodárskej politiky po parlamentných voľbách v rámci konferencie Finančný manažment 2002.

Deficit štátneho rozpočtu vyšší ako 3 % hrubého domáceho produktu (HDP) je podľa podpredsedu HZDS Sergeja Kozlíka výraznou brzdou hospodárskeho vývoja. „Je jednoznačne potrebné stlačiť deficit verejných financií pod túto úroveň,“ dodal. Podľa podpredsedu vlády pre ekonomiku Ivana Mikloša výrazne vzrástla ziskovosť súkromného sektora a rozšíril sa priestor pre podnikateľské aktivity. Podiel výdavkov štátu na HDP klesol podľa Mikloša zo 49 % v roku 1998 na 41 % v minulom roku.

Zástupca Smeru Milan Murgaš si myslí, že Slovensko žije nad úrovňou svojich možností. „Po voľbách budú potrebné veľmi nepopulárne opatrenia,“ dodal. Za prioritu označil Murgaš konvergenciu k vyrovnanému štátnemu rozpočtu ako aj zlepšenie vymáhateľnosti práva. Dodal však, že budúci vývoj bude závisieť od dohody strán po voľbách. Ďalšie zadlžovanie štátu znamená podľa predsedu ANO Pavla Ruska cestu do ekonomickej priepasti.

Hlavným ťažiskom budúceho smerovania Slovenska podľa Mikloša je integrácia do Európskej únie ako aj do Severoatlantickej aliancie (NATO). „Po parlamentných voľbách bude potrebné zachovať kontinuitu hospodárskej politiky a udržať ekonomickú stabilitu,“ dodal Mikloš. Za dôležitú označil aj reformu sociálneho systému, pričom sociálna nestabilita sa môže podľa Mikloša stať dôvodom vzniku celkovej nestability ekonomiky. Nedostatočný prílev priamych zahraničných investícií na zelenej lúke Mikloš spojil s neistotou, ktorú vnášajú do súčasnej situácie parlamentné voľby.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

4. 12. 2020

USD 1,216 0,001
CZK 26,518 0,098
GBP 0,903 0,001
HUF 358,570 0,940
CAD 1,563 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS