ČLÁNOK
Deficit ŠR pod 4,5 % HDP neohrozí ekonomickú stabilitu SR
5. júna 2002

Ak deficit štátneho rozpočtu (ŠR) neprekročí 4,5 % hrubého domáceho produktu (HDP) nevytvára situáciu, ktorá by ohrozovala celkovú ekonomickú stabilitu v Slovenskej republike a nevytvára tlak ani na rast úrokových sadzieb a kurz koruny. Podľa podpredsedu vlády Ivana Mikloša, sa na tom zhodli predstavitelia centrálnej banky, misie Medzinárodného menového fondu (MMF) a Vlády SR počas rokovaní, ktoré sa uskutočnili počas nedávnej návštevy predstaviteľov fondu na Slovensku. „Preto považujem za nesprávnu interpretáciu materiálu Národnej banky Slovenska (NBS),“ uviedol Mikloš.

Správa bola podľa Mikloša vypracovaná ešte pred stretnutím predstaviteľov vlády, NBS a MMF a jej konštatovania sa týkajú situácie, ak by sa deficit neudržal pod úrovňou 4,5 % HDP, alebo neboli ďalej prijímané potrebné opatrenia na stabilizáciu verejných financií. „Potom by v horizonte jedného až dvoch rokov prišlo k živelnému nastoleniu ekonomickej rovnováhy,“ dodal. Vláda však podľa neho už prijala potrebné kroky a udrží deficit štátneho rozpočtu pod úrovňou 4,5 % HDP. „Považujem za nezodpovedné ako sa opakovane vyvoláva panika z menovej krízy,“ uviedol Mikloš. Podľa jeho slov aj NBS niekoľkokrát v minulosti potvrdila, že žiadna menová kríza SR nehrozí.

Centrálna banka vo svojej správe navrhuje vláde znížiť v roku 2002 výdavky na platy vo verejnom sektore, čím by sa mohol dosiahnuť rast nominálnych miezd v celej ekonomike na úrovni približne 6 %. Podľa Mikloša výdavky na mzdy vo verejnom sektore sú kryté v štátnom rozpočte a tieto výdavky sa nebudú zvyšovať nad plánovanú úroveň. Kabinet by okrem toho mal podľa materiálu NBS prehodnotiť aj vládne garancie a mal by zabezpečiť viazanie výdavkov, nakoľko existuje riziko nenaplnenia príjmovej stránky štátneho rozpočtu. „Niektoré nedaňové príjmy ŠR sa nepodarí naplniť, ale tento výpadok príjmov budeme kompenzovať s vyššími daňovými príjmami a inými nedaňovými príjmami,“ vysvetlil Mikloš.

Materiál národnej banky odporúča vláde niekoľko stabilizačných opatrení, ktoré by mali zabezpečiť predpokladaný vývoj a prírastok domáceho dopytu podľa menového programu a nespôsoboval tak tlaky na rast deficitu obchodnej bilancie. Správu centrálnej banky predloží guvernér NBS Marián Jusko na rokovanie kabinetu v júni 2002.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

13. 6. 2024

USD 1,078 0,002
CZK 24,699 0,013
GBP 0,845 0,001
HUF 396,480 1,200
CAD 1,482 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS