ČLÁNOK
Dánsko predalo licencie UMTS za prekvapivo vysokú cenu
21. septembra 2001

Dánska štátna agentúra pre telekomunikácie pridelila vo štvrtok štyri licencie na prevádzkovanie mobilných telekomunikačných služieb tretej generácie (UMTS). Víťazmi tendra sú dánska spoločnosť TDC, švédska Telia, divízia Orange spoločnosti France Télécom a konzorcium HI3G Denmark pod vedením hongkonského konglomerátu Hutchison. Neúspešným piatym uchádzačom bol nórsky Telenor.

Každý zo štyroch víťazov bude musieť zaplatiť rovnakú sumu 950 mil. dánskych korún (DKK), čo je približne 127,8 mil. EUR. Aukcia, ktorá bola menej okázalá ako minuloročné tendre v Británii a Nemecku, zaujala predovšetkým svojim priebehom: Vláda stanovila minimálnu cenu licencie na 500 mil. DKK, čo predstavuje 67,29 mil. EUR a vyzvala piatich záujemcov, aby predložili svoje ponuky do 5. septembra.

V súlade s pravidlami bola konečná cena stanovená ako najnižšia ponúknutá cena spomedzi štyroch víťazných ponúk. Napriek tomu však výrazne prevýšila očakávania analytikov, keďže dosiahla viac ako dvojnásobok minimálnej ceny. „Očakával som, že sa cena bude pohybovať niekde v okolí vládou stanoveného minima,“ povedal analytik Lars Larsen zo spoločnosti Nordea Markets.

V Dánsku, ktoré má celkovo 3,4 milióna užívateľov mobilných telefónov pri celkovej populácii 5,4 milióna osôb, pôsobia štyria mobilný operátori. Patrí medzi nich TDC, Sonofon (joint-venture spoločností Telenor a BellSouth), Telia a Orange, ktorý až do minulého mesiaca pôsobil pod značkou Mobilix.

Vytlačenie spoločnosti Telenor z dánskeho trhu telekomunikačných služieb UMTS je podľa pozorovateľov trpkou prehrou pre nórskeho operátora. Prekvapením je naopak víťazstvo konzorcia HI3G, ktoré je pod kontrolou konglomerátu Hutchison Whampoa so sídlom v Hong Kongu. Po úspešnom prerazení na švédsky trh v spolupráci s lokálnym partnerom tak Hutchison pokračuje vo svojej škandinávskej expanzii.

Dánska licencia doplní mobilnému operátorovi Orange balík licencií UMTS, ktoré spoločnosť získala v posledných mesiacoch. Dcéra spoločnosti France Télécom už vlastní licenciu UMTS vo Francúzsku, Británii, Holandsku, Nemecku, Taliansku, Švajčiarsku, Švédsku, Portugalsku a Belgicku.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS