ČLÁNOK
Daňové zvýhodnenia môžu fyzické osoby očakávať na budúci rok
26. apríla 2001

Od začiatku budúceho roka môžu fyzické osoby podnikajúce na Slovensku očakávať daňové zvýhodnenia v prípade, že sa rozhodnú časť svojich príjmov investovať. Časť z investícií si totiž budú môcť fyzické osoby uplatniť ako odpočítateľnú položku zo základu dane tak, aby ich daňové zaťaženie dosiahlo maximálne lineárnych 29 %. Touto sadzbou sú v súčasnosti zaťažené príjmy právnických osôb. V stredu to uviedla ministerka financií SR Brigita Schmögnerová. Ministerstvo financií v súčasnosti pracuje na jednotlivých súčastiach daňovej reformy, ktorá by mala vyvrcholiť až po vstupe Slovenska do Európskej únie.

S ďalšími daňovými stimulmi pre právnické osoby rezort financií ráta až od začiatku roku 2003. Mali by mať podobný charakter ako pripravované zmeny v prípade fyzických osôb. Právnické osoby by mali mať podľa ministerky nárok na zníženie daňového zaťaženia len v prípade, že sa ušetrené prostriedky rozhodnú investovať. Na tento účel by mal slúžiť tzv. investičný úver, ktorý spočíva v tom, že určitú sumu investícií si bude môcť spoločnosť odrátať zo svojho daňového základu.

Podľa ministerky je veľmi dôležité, aby mala súčasná vláda jasnú daňovú stratégiu, pretože nesystematické zásahy do daňového systému neprispievajú k jeho zlepšeniu. Reagovala tak na nedávne schválenie novely zákona o dani z dedičstva v Národnej rade SR aj napriek ostrým protestom zo strany ministerky. Rezort financií chce však aj napriek tomu do parlamentu predložiť vlastný návrh novely tohto zákona, ktorým by sa daň z dedičstva opätovne zaviedla, avšak bola by postavená na úplne nových princípoch.

B. Schmögnerová sa tiež dotkla problematiky úverovania malých a stredných podnikateľov na Slovensku, kde existujú veľké rezervy. Podľa jej slov viaceré úverové linky určené na tento účel skončili na Slovensku neúspechom. V súčasnosti je však pripravená nová úverová linka medzi Európskou bankou pre obnovu a rozvoj a Všeobecnou úverovou bankou, ktorá by mala priniesť podnikateľom z tohto segmentu nové úverové možnosti. Podľa ministerky by malo byť približne 2,5 mil. EUR z celkovej sumy vyčlenených na vyškolenie pracovníkov banky s cieľom zlepšiť prácu s klientmi.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 5. 2024

USD 1,088 0,004
CZK 24,655 0,078
GBP 0,851 0,000
HUF 382,780 1,920
CAD 1,482 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS